Ekonomi Haber

Market Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Market Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Günümüzde bir iş kurmak herkesin hayalidir. Market açmak ise, genelde herkesin bütçesine uyan çok yüksek sermaye gerektirmeyen iş fikirleri arasındadır. Market açmak için genelde çok yüksek sermayelere ihtiyaç duyulmaz. Ortalama 50 bin TL ile 100 bin TL arası bir sermaye market açmak için yeterli olur. Peki hemen kurabileceğimiz bir market ile ne kadar para kazanabiliriz? Market açmak ne kadar kazandırır?

Açacağınız Marketin Konumu

Market açarak para kazanmak gibi bir beklentiniz varsa açacağınız dükkânın konumu ne kadar para kazanacağınız belirleyecek çok önemli bir faktördür. Öncelikle işlek bir yere market açmak her zaman için daha çok kazanç sağlayacaktır. Ancak işlek bir yere açılan bir marketin kirası da çok fazla olabilir. İşlek yere açılan marketlerin çok ciddi giderleri olabiliyor. Buna göre hesabınızı yapmalı ve giderleri en düşük olan en işlek yerde dükkânı açmalısınız.

Sıfırdan Açmak Mı Devir Almak Mı?

Devredilen bir dükkânın konumu ve cirosu baz alındığında hangisinin mantıklı olduğuna sadece siz karar verebilirsiniz. Devraldığınız bir dükkânın, cirosu ile devir ücreti arasında bir bağlantı olmalıdır. Örneğin aylık 100 bin TL satış yapan bir market, 300 bin TL’ye devredilmesi çok pahalı olduğunu gösterir. Genelde marketlerin devir fiyatı, aylık satış miktarının en fazla bir buçuk katı olabilir. Uzun bir süredir orada iş yapan bir yer ise bazen iki katı da verilebilir.  Ancak ayda 100 bin TL satış yapabilen bir yere 150 bin TL’den fazla para vermek çoğunlukla gereksiz olacaktır.

Market Genişliği

Marketi nereye açarsanız açın, marketin ne kadar geniş olduğu kazancınızı doğrudan etkileyen bir faktördür. Birkaç yıl önce yapılmış bir araştırmada, marketin büyük olmasının müşterilere güven aşıladığı ve daha uygun fiyatlarla satış yapıldığının düşünülmesi anlamına geldiği söylenir.  Ortalama her bir metrekare genişlik, aylık satışlarınızı ortalama bin TL artıracaktır. 

Kira

Kira çok önemli bir konudur. İşlek bir bölgede açacağınız 100 metrekarelik bir market için sizden 10 bin TL kira isteyebilirler. Mahalle arası 100 metrekarelik bir dükkân için ise 4 bin TL çok pahalı olabilir. Bunu tartmalı ve buna göre karar vermelisiniz. Genelde günde 10 bin kişinin geçtiği bir caddeden bir markete 300-600 arası müşteri girer. Eğer mahalle nüfusu fazlaysa ve rakibiniz az ise, hemen oraya bir dükkân açın.

Satış- Hasılat

Bir market ayda 75 bin TL satış da yapabilir 750 bin TL’de hatta 2 milyon TL’de, ne kadar satış yapılacağı aslında doğrudan dükkâna bağlı olan bir olgudur. Ancak marketlerde satışların yüzde 20’si kar olarak kalmaktadır. Ayda 200 bin TL satış yapan bir market toplam 40 bin TL kar eder. Tabi bu karın içerisinde giderlerde bulunur, brüt kâr marjı yüzde 20 olan bir marketin net kâr marjı yüzde 7-10 arasıdır. Yüzde 10 net kar ettiğinizi varsayarsak, 200 bin TL satış yapan bir marketten 20 bin lira kazanılabilir.  Ancak bu orantı baz alınarak 40 bin TL satış yapan bir marketten 4 bin TL kazanılır sonucu çıkmasın, hasılat azaldıkça net kâr marjı oranı da düşer. Örneğin 1 milyon TL hasılatı olan bir marketin brüt karı 200 bin, net karı ise 150 bin olabilirken, 50 bin TL satış yapan bir marketin brüt karı 10 bin TL, net karı 3 bin TL olabilir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu