Ekonomi HaberGenel

Kahvehane Açmak Para Kazandırır mı?

Kahvehane Açmak Para Kazandırır mı?

 

Kahvehane açmak para kazandırır mı sorusu yıllardır büyük küçük herkesin merak ettiği bir soru. Bu sorunun merak edilmesindeki en büyük neden ise, kahvehane açmanın maliyetinin gerçekten de az olması. Ortalama bir işletme kurmanın maliyetinin 300 bin liradan başladığını düşündüğümüzde, 40-50 bin TL hatta belki de daha düşük tutarlarla para kazanabileceğiniz bir işletme açmak çok akla yatmıyor değil mi? Ancak yatmalı. Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda, kahvehane açmak para kazandırır mı sorusunun cevabını alacaksınız.

Kahvehane Nedir?

Bir işletme kurmaya geçmeden önce, o işletmenin temel amacını ve hizmet yetkinliklerini bilmek gerekiyor. Kahvehane, içerisinde çeşitli sıcak ve soğuk içeceklerin bulunduğu ve insanların oyun oynayarak vakit geçirdiği bir yer. Doğal olarak müşterilerin genel talebi sıcak ve doğuk içecekler oluyor. Yani kahvehane elde ettiği cironun yüzde 90’ını içeceklerden elde ediyor. Bazı lüks bölgelerdeki kahvehanelerde oynanan oyundan saatlik ücret bile alınabiliyor.

 Kahvehanede Satılan İçeceklerin Fiyatları

Çay

Ortalama 1-2 TL arası satış fiyatına sahiptir, anadolunun belli bölgelerinde 0,75 TL’ye bile içmek mümkündür.

Kahve

Türk kahvesi ortalama 3-4 TL, granül hazır kahveler ise ortalama 2 liradan satılmaktadır.

Diğer sıcak içecekler

Oralet, çeşitli sıcak meyve suları ortalama 1-2 lira satış fiyatına sahiptir.

Soğuk İçecekler

İce tea, coca cola,sprite gibi soğuk içecekler genelde market fiyatlarından 1 TL pahalıdır.

Kahvehane Kar Marjı Ne Kadardır?

Bir kahvehanenin kasasına giren paranın ortalama yüzde 70’i kardır. Yani bir kahvehane bir günde 1,000 TL ciro yapmış ise, 700 TL brüt kar elde eder. Net kar marjı ise kahvehane giderlerine göre değişir, ancak kimi kahvehaneye 700 lira kardan 400 lira kalır, kimlerine 600 lira kalır, kimilerine 200 lira kalır.

Kahvehane Açmanın Maliyeti

Bir kahvehaneyi sıfırdan açmak, devir almaktan daha zordur, çünkü kahvehane müşteri kitlesini oturtmak kolay değildir. Kahvehanelerde genelde iş bilincinden çok tanıdık bilinci vardır, bu nedenle kimse tanımadığı kahvehaneye kolay kolay gitmez.

Kahvehanelerin devir fiyatları 10 bin TL’den başlar 500 bin TL’ye kadar gider. Kahvehane içerisindeki malzemelerin fiyatları pahalı değildir, yani sıfırdan bir kahvehaneyi açmak en fazla 20-30 bin lira tutar.  Çok para kazanan bir kahvehane sahibi asla ucuz bir fiyata devir yapmaz. Ayda 20 bin lira kazanan bir kahvehane dükkanını devir almak için 300 bin lira ödemeniz gerekebilir.

Ne Kadar Kazanılır?

Kahvehane açarak çok para da  kazanabilirsiniz, az para da kazanabilirsiniz. Kahvehanesi olup da zengin olan da vardır, evini anca geçindirende, bu nedenle net bir şey söylemek mümkün değil. Ancak kahvehane günde ortalama 1000 liralık satış yapıyorsa, ayda 10 bin TL kazanabilir. İşlek bir kahvehane günde 3 bin TL’ye kadar satış yapabilir. Daha lüks işletmelerin günlük cirolarında ise ortalama yoktur, boğaz kenarında ya da meydanda bir kahvehane 10 bin TL’lik satış da yapabilir 100 bin TL’de.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu