MAGAZİN

Aldağ Dört Gün Boyunca Teskon+Sodex'in İlgi Odağı Oldu

İklimlendirme sektörünü 26-29 Nisan 2023 tarihleri arasında İzmir’de bir araya getiren Teskon+Sodex Kongre ve Fuar etkinliğinde Aldağ, ürünleri, sunduğu bildiri ve standında düzenlediği imza günüyle beğenileri topladı.

Aldağ, Teskon+Sodex’teki standında; tavan yüksekliği 4 metreye kadar olan kapalı alanlar için ideal bir ısıtma çözümü olan sıcak hava apareyleri, taze hava gereksinimi duyulan mahallerde enerji tasarrufu sağlamak amacıyla tasarlanan ısı geri kazanım üniteleri ve hem şık hem yüksek enerji verimliliğine sahip fan coil ürünlerini sergiledi. 

Aldağ yetkililerinin gün boyu ziyaretçilerini ağırladığı standında anlamlı bir imza günü de duygu yüklü anlara sahne oldu. Türkiye’nin makine mühendisliği alanındaki ilk kadın profesörü A. Nilüfer Eğrican, öz yaşam öyküsünün konu alındığı “Akife” isimli kitabını sevenleri için imzaladı. Nilüfer Hoca’nın imzalı kitabını almak ve kendisiyle anı fotoğrafı çektirmek isteyen, bugün sektörde önemli görevler üstlenmiş bulunan öğrencileri, etkinliğin ikinci gününde Aldağ standında bir araya geldi.

Teskon Kongre programının ikinci gününde, Aldağ Ar-Ge Müdürü Metin Uğuz’un Prof.Dr.Birol Kılkış danışmanlığında, yeni bir Ar-Ge çalışmaları olarak hazırladığı; “%100 Taze Havalı, Çevreci, Yeni-Nesil Klima Cihazlarının Ekserji-Tabanlı Tasarım ve Değerlendirme Modeli” bildirisinin sunumu yoğun ilgiyle izlendi. Kongrenin en çok katılımcı sayısına sahip oturumlarından biri olan Aldağ sunumunda; özellikle pandemi döneminde önemi zirveye çıkan iç hava kalitesinde, çoğunlukla %100 taze hava gereksinimi, havanın steril edilmesi ve enerji tüketiminin artması gibi sorunlar göz önüne alınarak klima sistemlerinde geliştirilen yenilikçi bir melez çözüm anlatıldı. İki kademeden oluşan bu çözümde; gaz sıkıştırmalı soğutmaya tümleşik bir adyabatik soğutma kademesi ve ısı geri kazanım aşamaları eklentileri bulunuyor. Sıcak egzoz havasının geri kazanımının da mümkün oluşuyla cihazdaki toplam COP değerinin 6’yı aşıyor. Bildiriyi sunan Metin Uğuz, “Sunumun gördüğü ilgi kadar, Aldağ’ın, bu çalışmasıyla, Teskon’un bildiri kalitesi ortalamasının yükselmesine katkıda bulunmuş oluşun da bizler için gurur verici. Ar-Ge çalışmalarımızda sektörün teknoloji geliştirme sürecini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu