Bilginiz Olsun

Aplikasyon nedir ?

Aplikasyon nedir ?

 

Aplikasyon kelimesi aplike etmek anlamına gelmektedir. Basit bir anlamıyla dünya üzerindeki koordinatı belirli olan yerlerin arazide işaretlenmesi anlamına gelmektedir.

Aplikasyon ne için yapılır ?

Dünya üzerinde bulunan, sınırları belirli olan yerlerin arazide gösterilmesi işlemi için yapılmaktadır. Genellikle taşınmazların sınırlarının belirlenmesinde karşılaşılır. Her taşınmazın sınırı kadastro müdürlüklerinde belirlidir. Örneğin bir tarla sahibi tarla sınırlarını merak ediyor. Komşusunun hakkına geçmemek için kadastro müdürlüğünden yardım alır. Kadastro müdürlükleri, vatandaşı, yetki verdiği bürolara, yani lisanslı kadastro bürolarına (lihkab) yönlendirir. Kadastro müdürlüğünün belirlemiş olduğu fiyat doğrultusunda arazide tarla sinirlari işaretlenir. Karşılığında yapılan ölçüme istinaden resmi bir belge verilerek işlem tamamlanır.

Bu örnek gibi tüm taşınmazların, dağların, göllerin, ovaların, akarsuların yani dünya üzerinde bulunan her şeyin sınırları belirlidir. Genellikle sınırların gosterilmesinde ihtiyaç duyulur. Peki sadece sınırların işaretlenmesi de mi ihtiyaç duyulur ? Tabiki hayır. Tanımında da denildiği gibi koordinati belirli olan her yerin işaretlenmesinde kullanılır. Bir araç bir yerden başka bir yere giderken teknolojik bir hizmet alıyorsa bunun temelinde de bu sistem yatmaktadır. Örneğin navigasyon hizmeti, bir uçağın bir yere giderken kullanmış olduğu sistem, iha, siha gibi ülkemize ait keşif uçakları gibi bu sistemi kullanılır. Askeriye de bir kullanılan bir topun, tankın istenilen yere ateş etmesi gibi birçok örnek verilebilir.

Aplikasyon hizmetini kim sağlar ?

Aplikasyon işleminde temelinde koordinat olduğu için genellikle bu işlemleri harita eğitimi almış kişiler yapar. Bunlar harita mühendisleri, harita teknikerleri, harita teknisyenleri, topograflar gibi üniversitelerin harita bölümü mezunu kişiler ya da meslek olarak harita alanında yetişmiş kişiler tarafından yapılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu