MAGAZİN

Banvit BRF'nin çevrenin korunmasına katkı sağlayan uygulamaları sonuç veriyor

Doğadaki ayak izini azaltarak 2040’da “Net Sıfır” hedefine ulaşmak için çalışan Banvit BRF su ve enerji tasarrufu, geri dönüşümlü ambalaj kullanımı, hayvan refahı, atık yönetimi, eğitim ve ağaçlandırma gibi farklı alanlarda sürdürülebilirlik projeleri gerçekleştiriyor. 

Dünyanın çevre kirliliği, iklim krizi, doğal kaynakların sınırlılığı gibi pek çok sorun yaşadığı, çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin en önemli gündem maddelerinden biri haline geldiği günümüzde; kurum ve kuruşlar, sivil toplum örgütleri bu alandaki sorunların çözümüne nasıl katkı sağlanabileceği üzerine çalışıyor. 1972 yılından bu yana her yıl 5 Haziran’da kutlanan “Dünya Çevre Günü” nedeniyle, bu alandaki uygulamalar da kamuoyunda bir kez daha gündeme geldi.

Faaliyetlerinde sürdürülebilirliği gözeten ve süreçlerini konuya katkı sağlayacak uygulamalar ile destekleyen Banvit BRF’nin CEO’su Tolga Gündüz, Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada daha iyi bir dünya için toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü hatırlattı. Gündüz; “Ülkemizin önde gelen gıda üreticilerinden biri olarak sofralara değer katacacak, hazırlanması kolay ürünler üretmekle kalmıyor, faaliyetlerimizde sürdürülebilirlik konusunu da odağımıza alıyoruz. 2040 yılına kadar üretim sürecimizdeki doğrudan veya dolaylı salınımları azaltmak ve “Net Sıfır” olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Dolayısıyla sürdürülebilirlik alanında attığımız adımları hızlandırmak en önemli hedeflerimiz arasında. “2040 Net Sıfır” hedefimiz doğrultusunda doğadaki ayak izimizi azaltmak amacıyla; su ve enerji tasarrufundan geri dönüşümlü ambalajların kullanımına, hayvan refahı, atık yönetimi, eğitim ve ağaçlandırma çalışmalarına kadar uzanan farklı alanlarda projeler sürdürüyoruz” dedi.

Yaptıkları çalışmalar sonucunda geri dönüştürülebilir ambalaj malzemesi oranını %96’ya çıkardıklarını ve 2025 yılında bu oranı %100’e yükseltmeyi hedeflediklerini belirten Gündüz; “Su tasarrufu konusunda da uzun yıllardır çalışmalar yürütüyoruz. Bandırma kampüsümüzde 2022 yılında arıttığımız suyun ortalama %43’ünü içme suyu kalitesinde geri kazandık. 2020 yılından 2022 yıl sonuna kadar piliç eti üretiminde tüm tesislerimiz toplamında kg başına yaklaşık %10 oranında da su tasarrufu sağladık. Şirket olarak ayrıca 2030 yılına kadar elektrik tüketimimizin %50’sini de yenilenebilir kaynaklarından sağlamayı hedefliyoruz. Gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli miras yaşanabilir bir dünya. Bu nedenle çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz” dedi.  

Banvit BRF’nin üretim kampüsleri  “Sıfır Atık” belgelerine sahip ve üretim süreci de “sıfır gıda kaybı modeli” ile gerçekleştiriliyor. Şirket, üretim sürecinde oluşan organik atıkları işleyen ve geri kazanılmasını sağlayan bir tesise de sahip. Burada ortaya çıkan ham madde, evcil hayvan yemi üreten firmalara satılarak hayvan beslenmesine dolaylı olarak katkı sağlanıyor. 

Ağaçlandırma projelerine de ağırlık veren şirket, üretim tesislerinin bulunduğu Bandırma, Elazığ ve Manisa bölgelerinde 40 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları”nı oluşturdu. Çevre ve üretim sürecindeki bu çalışmaların yanı sıra gıda kaybı ve israfı ile bilinçli gıda tüketimi konularında toplumda olumlu davranış değişimleri sağlamak üzere çalışan Banvit BRF, Akıllı Çocuk Sofrası projesi ile gelecek nesilleri bilinçlendirerek, dünya için kalıcı bir etki sağlamayı hedefliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu