Ekonomi Haber

Bireysel Emeklilik Sisteminde Nasıl Birikim Yapılır? 

Bireysel Emeklilik Sisteminde Nasıl Birikim Yapılır? 

Bireysel emeklilik birikimi elde etmek son derece önemlidir. Ancak birçok kişi artık bu sistemi tercih etmemektedir.

 

Bireysel emeklilik birikimi devlet desteğinin de eklenmesiyle para biriktirmek isteyen kişiler için son derece bir fırsat olabilir. Ancak son yıllarda bu sistem çok tercih edilmemektedir. Çünkü parasını değerlendirmek isteyenler genelde vadeli hesaplarına birikim yapmayı tercih etmektedir. Çünkü bireysel emeklilik sistemi, bir dayatma gibi gelebilir. Yatırdığınız paranızı çekmek istediğinizde birçok engelle karşılaşabileceğiniz gibi, kazanç elde etmek istediğinizde de ihtiyacınız olan bu meblağı elde edemeyebilirsiniz. Birikim yapmak için, döviz, altın ya da vadeli hesap seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

 

Tüm bu işlemleri gerçekleştirmek istediğinizde yine de bu sisteme girmek için 10 yıl boyunca ödeme yapmanız ve hiç bir şekilde çıkmamanız gerekmektedir.

 

Bireysel Emeklilik Birikimi

Yatırım yapmak için aylık 250 TL’den başlayan fiyatlarla birikime başlayabilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız birikimlerle bireysel emeklilik birikimi hesaplama işlemleri için otomatik hesaplayıcı kullanabilirsiniz. 30 yıl boyunca her ay 250 TL birikim yaptığınız düşünülürse, 30 yılın sonunda 191 bin 076 TL geliriniz olabilir. Devlet katkısı ve diğer getirilerle birlikte hesaplanan bu birikimin oluşturulması için hiç ara vermeden ödeme yapmanız gerekecektir. Bu birikimleri değerlendirmek istediğinizde daha farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Katkı payı tutarınız ve ödeme süreniz arttıkça kazanacağınız para da artacaktır. Bu yüzden gelirinizi arttırmak istediğiniz zaman kokteyl olarak tercih edeceğiniz yatırım araçları ve fonlarını kullanabilirsiniz. Bu yüzden sisteme giriş yapmadan önce tüm detayları gözden geçirerek kesin kararınızı vermeniz son derece önemlidir.

 Bireysel Emeklilik Mantıklı Mı?

Bireysel emeklilik karlı mı? Sorusuna cevap vermek istediğinizde kafanız karışabilir. Bu yüzden hangi yöntemi tercih edeceğinize karar vermeniz son derece önemlidir. Çünkü paraya ihtiyacınız olduğunda bu sistemden paranızı çekmeniz son derece zor olacaktır. Daha pratik bir çözüm için farklı yatırım araçlarına yatırımınızı yönlendirebilirsiniz.

Altın ya da döviz gibi yatırım araçlarını daha fazla tercih edenler için bireysel emeklilik desteğinden faydalanabilirsiniz. Bu sistem sayesinde yatırımınızı daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu