Ekonomi Haber

Bitcoin Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bitcoin Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 

Son zamanların en popüler ödeme biçimi haline gelen bitcoin pek çok kullanıcıyı bünyesine katmaya devam ediyor. Dijital para adı da verilen bu uygulama ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanmış olsa da aslında oldukça eski bir ödeme biçimidir. Dijital ve sanal para birimi olan bitcoin, kripto para adını verdiğimiz dijital paraların en popüleridir. Peki, bu bitcoin nedir ve kim tarafından ortaya atılmıştır?

Teknolojinin Yenilikleri: Elektronik Nakit Sistemi 

Bitcoin, hayatımıza ilk olarak 2008 yılının sonları ile 2009 yılının başlarında girmiştir. Herhangi bir yönetilmeye ihtiyaç duymayan bu sanal para Japonya da Satoshi Nakamoto takma isimli biri veya bir grup tarafından ortaya atılmıştır. 2008 krizi sebebiyle Nakamoto, “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi” adlı bir yazı yayınlamış ve şimdilerin en popüler kripto parası olan Bitcoin kavramını ortaya atmıştır. Daha sonra yavaş yavaş büyüyen bu kavram günümüze kadar ulaşmış olup hala canlılığını korumaktadır.

Pek çok kullanıcı, şirket ve kar amacı gütmeyen şirketler bile bitcoine yatırım yapar. Her ülkenin kendi para birimine göre piyasada değer gören bitcoin, yatırım yapan kişiye para kazandırabilirken para kaybettirme seçeneğine de sahiptir. Bitcoin için ise bir sınır belirlenmiştir. Ortalama 21 milyon bitcoin olarak sınırlandırılmıştır ve 21 milyon bitcoine ortalama olarak 2140 yılında ulaşılabileceği hesaplanmıştır. Sınırlı bir madencilik sistemi gibi olan bu sistem sanal bir dünyada var olan bir para birimidir.

Dijital Parayı Kabul Etmeyen Ülkeler 

Dijital para bitcoini, kabul eden ülkeler olduğu kadar ekonomide yeri olmadığını söyleyenler bulunur. Tüm bunların yanı sıra bu dijital parayı tamamen yasaklayan ülkelerde yer alır. Türkite, Rusya ve Çin bu para birimini kabul etmeyen bazı ülkelerdendir. Bu para birimini tamamen yasaklayan, hiçbir şekilde ekonomiye sokmayan ülkeler ise Bangladeş, Bolivya, İzlanda, Ekvador, Afganistan, Pakistan, Katar, Vietnam ve Tayland gibi ülkelerdir. Gürcistan, Singapur, İsviçre, Ukrayna, Hollanda, Belarus, Slovenya ve Almanya gibi ülkeler ise bitcoini aktif olarak kullanan ülkelerdendir. Bu ülkelerde bitcoin yasal bir şekilde aktif olarak kullanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu