MAGAZİN

BV Portföy Oyun ve Teknoloji Değişken Fonunun 90 Günü

Türkiye’de fon portföyünde asgari yüzde 80 oranında yerli ve yabancı oyun ve teknoloji şirketlerinin hisse senetlerini barındıran ilk ve tek tematik fon olan BV Portföy Oyun ve Teknoloji Değişken Fonu, kuruluşunun ilk 90 gününde yatırımcılarına küresel trendlerin yıldızı olan oyun ve teknoloji sektörü şirketlerine ortak olma ve kazançlarından pay alma fırsatı sundu.

 Teknoloji girişimlerini destekleyen Türkiye’nin lider girişim sermayesi şirketi Boğaziçi Ventures’ın iştiraki olarak 2022 yılında kurulan BV Portföy’ün Mart 2023’te TEFAS üzerinden yatırımcılara sunduğu BTE – Oyun ve Teknoloji Değişken Fonu, ilk üç ayını geride bıraktı. 

 Geleneksel yatırım anlayışı yerine yenilikçi teknoloji ürünlerine odaklanarak geleceğe yatırım yapmayı ilke edinmiş BTE fonu, sadece şirketlerin finansal verilerine bakmadan, oyunun kurallarına hakim bir şekilde geleceği şekillendirecek ve teknolojinin etkisi ile büyüme potansiyeline sahip oyun ve teknoloji şirketlerini özenle seçerek portföyünü oluşturmaktadır. Bu açıdan yatırımcıların varlık dağılımında çeşitlendirme sağlamakta hem de özellikle hızla büyüyen oyun sektörünün getirebileceği orta-uzun vadeli pozitif ivmeden faydalanma imkanı sunmaktadır.

BV Portföy ekibinin oyun ve teknoloji alanlarında uzun yıllardır sahip olduğu deneyim ve uzmanlığı ile detaylandırarak portföy dağılımını yaptığı Oyun ve Teknoloji Değişken Fonu ile yatırımcılar oyun ve teknoloji temasıyla büyüyen şirketlerin performanslarına ortak olma şansına sahip oluyorlar. 

 Activision Blizzard, Nintendo, EA Games, Take-Two Interactive, Nexon Games, Tencent gibi dünyada en çok oynanan ve satış rekorları kıran popüler oyunların yaratıcısı olan şirketlere yatırım yapma fırsatı sunan BTE, yatırım portföyünü trendlere göre genişletmeye devam ediyor. Sadece oyun şirketlerine değil, oyun sektörüne yönelik teknoloji şirketleri ile teknoloji alanında değişimin öncüsü olacak şirketlere de yatırım yapan BTE, üç aylık dönemde AppLovin, Douyu.com, Huya Inc. gibi şirketlere de yatırım yaptı.

 Yılın ikinci yarısında, oyuncuların sabırsızlıkla beklediği oyunları çıkaracak şirketleri fon portföyüne ekleyen BTE, fon portföyünü aktif bir şekilde büyüme ve getiri odaklı olarak yönetmektedir. Küresel olarak hızla büyüyen ve genel ekonomik trendlerden bağımsız olarak gelişen ve en çok yatırım çeken şirketler fonun yatırım evreninde yakından takip edilmektedir.     

Asgari yüzde 40 yabancı oyun ve asgari yüzde 40 yerli ve yabancı teknoloji şirketlerinin hisselerine yatırım yapan BTE fonu, oyun sektörü hisse senetlerini Solactive Oyun Endeksinden, yabancı teknoloji hisselerini Nasdaq Teknoloji – 100 (NTTR) endeksine dahil olan şirketlerden; yerli teknoloji hisselerini de BIST Teknoloji endeksine dahil olan şirketler arasından seçmektedir. Temel stratejisi yerli ya da yabancı yenilikçi, değer yaratan dijital oyun ve teknolojilerine yatırım yapmak olan fon, özellikle girişim sermayesi yatırım prensibi ile yönetilirken Boğaziçi Ventures’ın girişim sermayesi fonu yönetmekteki bilgi birikimi ve tecrübesi ile başarılı oyun ve teknoloji yatırımcıları olan kurucularının sektör deneyimini birleştirmektedir. BTE Fonunun başarılı geçen ilk 90 gününü değerlendiren Boğaziçi Ventures CEO’su Barış Özistek şu noktalara değindi: ‘‘Spesifiki bir yatırım teması üzerine odaklanarak yatırım yapma imkanı sağlayan tematik fonlardan biri olan BTE Oyun ve Teknoloji Değişen Fonu, özellikle belirli bir sektör ya da tema hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmayan ya da araştırmaya yeterli zamanı olmayan yatırımcılar için güçlü bir yatırım alternatifi olarak sunuluyor. Fonun kuruluşundan bu yana yönetimi için oyun ve ilgili teknolojiler konusunda oldukça deneyimli ve hisse senedi yatırımları konusunda uzman profesyonellerden oluşan çok güçlü bir takım oluşturduk.  Kurulduğu ilk günden itibaren farklı profillerden yatırımcıların ilgisini toplayan Oyun ve Teknoloji Değişken Fonu’nun yatırım sürecinde portföye eklenecek halka açık yerli ve yabancı tüm şirketler deneyimli ekibimiz tarafından değerlendirildi ve kararlaştırıldı. Portföy dengelemesi, verimli risk yönetimi ve sürekli portföy takibi konularında ince eleyip sık dokuyan ekibimiz ile beraber yatırım komitesi birimini oluştururken de finansal veri ve trend takibine, oyun ekosistemindeki network bağlantılarına ve global veri platformlarından yararlanmaya da ayrıca önem verdik. Yurt içi ve yurt dışı bireysel yatırımcılardan, emeklilik ve yatırım fonlarından ve holdinglerden yatırım alan BV Portföy Oyun ve Teknoloji Değişken Fonu, ilk 90 gününde yatırımcı sayısını 200’ün üzerine taşımayı başarmıştır.

 Hız kesmeden gelişen teknolojiyle birlikte her gün milyarlarca kullanıcı boş vakitlerinin büyük bir kısmını oyun oynayarak geçirmektedir. Aracı kurumlarda veya bankalarda yatırım hesabı bulunan bireysel yatırımcılar, değişken fon statüsünde olan ve TEFAS’ta işlem gören BV Portföy Oyun ve Teknoloji Değişken Fonu’nu portföylerine kolayca dahil edebilmektedirler. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu