Ekonomi Haber

Devlet Tahvili Nasıl Alınır Ne Kadar Kazandırır?

Devlet Tahvili Nasıl Alınır Ne Kadar Kazandırır?

 

Risksiz olarak yatırım yapmak isteyen kişilerin en fazla tercih ettikleri durum devlet tahvilleridir. Devlet tahvilleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanır. Merkez Bankası tarafından işe birincil piyasada satışa sunulma işlemi gerçekleştirilir. Yatırım yapmak isteyen kişilerin bankalar aracılığı ile ya da aracı olan kurumlar sayesinde tahvil satın alabilme durumları vardır.

Aynı zaman da T.C. Merkez Bankası borsa üyeleri ya da SPK yetki belgesine sahip olan kişilerde yatırım işlemini yerine getirebilirler. Yatırımcıların kendilerine bir aracı kurum ya da banka yatırım hesabı açmaları gerekir. Aksi halde tahvil satın alabilme durumları bulunmaz.

Devlet Tahvillerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Sabit bir getiriye sahip olan tahvile yatırım işleminin yapılması oldukça kolaydır. Çünkü vade sonu geldiği zaman ne kadar kazanacağı her zaman için belli olur. Devlet güvencesinde olması nedeni ile risksiz olan bir işlemdir. Bankalarında alınan bu devlet tahvillerini teminat olarak kabul ederler. Emanet hesapları içerisinde de bankalar ücretsiz olarak tahvilleri saklarlar. Likiditeleri yüksek olur.

Vadesinden önce de piyasada bulunan fiyatında oldukça hızlı bir şekilde rahatlıkla nakde çevrilebilir. Hem yatırımcı kur hem de enflasyon risklerine karşı da bir koruması bulunur. Üstelik ikinci el olan piyasaları da bulunur. Tahvilin alınmasının ardından piyasada bulunan faiz oranının düşmesi halinde bile fiyatında yükselme olur. Vade sonuna kadar beklenmesi durumunda yüksek kar elde edilebilir.

Hangi Tahvillere Yatırım Yapılması Daha Doğru Olur?

Tahvil yatırım işlemi yapılmadan yatırım hedefi belirlenmeli ve risk eğilimi bilinmelidir. Risksiz ve sabit bir getiriye sahip olan ve uzun vadeli olan tahviller hakkında tam bir bilgi sahibi olmalıdır. Yatırım yapacak olan kişinin tahviller ile ilgili tam bir bilgi sahibi olması gerekir. Faiz oranları, tahvil kurları e aynı zaman da enflasyon oranlarının yakından izlenmesi gerekir.

Piyasada işlem görmekte olan ve aynı zaman da ihraç edilecek olan devlet tahvillerinin arasından kişinin kendisine en uygun olan yatırım hedefini tercih etmesi gerekir. Bu sayede elde edeceği getiri de en yüksek seviyeye ulaşmış olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu