Ekonomi Haber

Dolar mı Altın Almak mı Daha Karlı? 

Dolar mı Altın Almak mı Daha Karlı? 

 

İnsanlar her türlü riski düşünerek ve geleceğin uzun sürdüğünü de göz önüne alarak kazançlarının bir kısmı ile bile olsa yatırım yapmak istiyorlar. Ellerinde yüklü miktarda parası olmayanlar küçük adımlar atmak istiyor. Bu noktada da insanların karşısına dolar almak yani döviz yatırımı yapmak ya da altın almak gibi temelde 2 majör seçenek çıkıyor. İnsanlar da eğer tamamen para piyasasının içinde değiller ise karar vermekte zorlanabiliyor. Peki, ama nasıl karar verilecek.

Dolar Almanın Temel  Avantajları 

Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde dolar almak çok ciddi bir kazanç gibi görünüyor. Çünkü dolar hızlı bir biçimde yükseliş gösteriyor. Bu da kişilerin ellerinde olan paranın miktarı ne olursa olsun dolar almasına yol açıyor. Dolar dünyada yaşanan krizlere istinaden dönem dönem düşüşler gösterse de çok ciddi anlamda çok büyük geriye gidişler göstermiyor. O yüzden doların düşüş gösterdiği dönemlerde dolar almak ve sonrasında sabırlı olup beklemek akılcı olan bir karardır.

Altın Almanın Temel Avantajları 

Altın ise dünyanın neresinde olursa olsun en değerli olan madendir. Kısa vadede yaşanan düşüşlerde karlı gibi görünmese de 22 ayar altın bir bilezik uzun vadede satarken kişiye zarar vermez. Hatta kar getirir. Burada bankalar üzerinden vadeli altın hesabı açılması son derece akılcı olan yatırımdır. Doğru zamanda altın alıp, kısa vadede satmayı düşünmemek gerekir.

Kara Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Belki de üstte verilmesi gereken işin en önemli püf noktasını burada ifade etmek gerekir ise şu net bir biçimde söylenebilir. Dolar ile altın arasında tam anlamı ile ters bir orantı vardır. Yani konuyu biraz daha açmak gerekir ise eğer dolar yükseliyor ise altın düşer. Tam tersi olarak da altın yükselir iken dolar düşer. Bunu bilerek piyasada bu alanda yaşanan gelişmeleri an be an takip ederek karar vermek gerekir. İlla bu iki alandan bir tanesinde yatırım yapılacak ise ve yatırım yapacak kişinin yeterli bilgisi yok ise o zaman bu alanda uzman ekonomist ve/veya finans danışmanlarına danışarak karar verebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu