Ekonomi Haber

E-Devlet Doğum Parası Ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

E-Devlet Doğum Parası Ve Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

 

Türkiye diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça genç nüfusa sahip bir ülkedir. Bu durumun devamının sağlanması ve nüfusun yaşlanmasının önüne geçebilmek için belli başlı nüfus planlamaları yapılmaktadır. Bizzat cumhurbaşkanı tarafından her çiftin en az 3 çocuk yapması gerektiği söylenmektedir.

Nüfus doğum oranının düşmemesi için belli teşvik paketleri hayata geçirilmektedir. Mesela yeni doğan bebekler için süt yardımı yapılması, çalışan annelere verilen izin süresinin arttırılması gibi düzenlemeler meclisten geçirilip onaylanmaktadır. Doğum parası da bu tür yardımlardan bir tanesidir.

Yeni doğum yapan anneye verilen bu yardım bebeğin temel ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlamaktadır. Bu sayede özellikle maddi durumu kötü olan ebeveynlerin doğum sonrasında yaşayacakları maddi sıkıntıların da önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Doğum Parası Sorgusu Nasıl Yapılır?

Doğum parasının sorgulaması farklı şekillerde yapılabilir. En yakın PTT şubesine gidilip miktar sorulabilir. Telefon aracılığı ile müşteri hizmetleri aranarak sorgulama yapılabilir. T.C kimlik numarası ve şifre ile e devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilir. Giriş yaptıktan sonra ana ekranda ki hizmetler kısmından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfası seçilir. Açılan sayfada ki arama motoru kısmına ‘’Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama’’ yazılarak bu miktar öğrenilebilir.

Doğum Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından annelere karşılıksız verilen bu tutar her yıl artmaktadır. Doğum parasını alabilmeniz için doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin hayatta olması gerekmektedir. Doğum parası alacak olan anneler ilk çocuk için 300 lira almaktadır. İkinci çocuk için 400 lira ödeme yapılır. Üçüncü çocuk ve sonra doğanlar içinse 600 lira ödeme yapılmaktadır. Birinci çocuktan sonra doğan çocuklar için yapılan ödeme miktarını alabilmek için önceden doğan çocuğum kimliğinin çıkarılması gerekmektedir.

Doğum Parasını Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Doğum gerçekleştikten sonra ebeveynler doğum yardımı dilekçesini doldurmalı. Bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde girildikten sonra dilekçenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir. Anneler bu yardımı ayın her gününde PTT şubesinden çekebilirler. Paraların ne zaman yatacağını bilmek isteyen ebeveynler bunu e devlet üzerinden öğrenebilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu