Bilginiz Olsun

Emekli Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır, Nasıl Öğrenilir? 

Emekli Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır, Nasıl Öğrenilir? 

Emekli olmak isteyen kişiler için oldukça önemli olan emekli sicil no sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Emekli sicil no sorgulama işlemleri, emeklilik işlemlerinin takip edilmesi için son derece önemlidir. Prim gün sayısının takip edilmesi, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının numaralandırıldığı bu sistemde oldukça önemlidir. Daha önce çalışılan yerlerin bulunması, ödenen primlerin takip edilmesi ve benzer birçok durumun ortaya çıkması için sicil sorgulama işlemlerini başarıyla yapabilirsiniz. Sigortalılık sürecinin kontrol edilmesi için kolaylıkla e-devlet üzerinden sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Adınıza ödenen 4a, 4b ve 4c primlerini kolaylıkla takip edebilirsiniz. Sigortalıları tanımlamak için kullanılan bu numaraların sistem üzerinden sorgulanması mümkündür.

 

Sicil No ile Neler Öğrenilir?

Emekli sicil no ile ne kadar primin yattığı ve emekliliğe ne kadar süre kaldığı öğrenilebilir. Kurumdaki kimlik numarası olarak bilinen SGK sicil no sorgulama işlemleri, turkiye.gov.tr adresi üzerinden sorgulanabilir.  Eskiden bağlı olunan kurumdaki bilgilerin incelenmesiyle sorgulanan bu durum, şimdi e-devlet üzerinden daha kolay bir şekilde sorgulanabilmektedir. Kişilerin sicil numaralarının son 2 rakamı ve 3 rakamına göre birçok borcunun sorgulanması mümkün olabilir.

 

Emekli olmak isteyenler için oldukça özel şartların öne sürüldüğü bilinmektedir. Bu şartların yerine getirilmesi için birçok farklı işlemin gerçekleşmesi ve uygulamaların başarıyla sonuçlanması şarttır. Böylece gereken sürecin sistem üzerinden takip edilmesi mümkün olmaktadır.

 

Emekli Olma Şartları Nelerdir?

 

Emekli olma şartları son derece önemlidir. Bir insanın emekli olabilmesi için hem yaş gereksinimi hem de prim ödeme gün sayısını doldurması gerekmektedir. Yaş kriterine uygun olmayan kişilerin primlerini ödemelerine rağmen emekli olamadıkları bilinmektedir. Bu yüzden hem asgari prim miktarı hem de yaş koşulunun yerine getirilmesi son derece önemlidir. Emeklilik koşullarını yerine getirmek gerektiğinde  işlemlerin takip edilmesi bu sistem kullanılır.

 

Kadınların doğum, erkeklerin askerlik borçlanmaları dikkate alınarak hesaplamaların tamamlanması  mümkün olabilir. Emeklilik için gereken şartlar ve başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından da kişinin emekli maaşının ne kadar olacağı hesaplanabilir. Kesintiler ve diğer detaylar da bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu