Ekonomi Haber

Hangi Durumlarda Yüzde 25’ten Fazla Dul Yetim Aylığı Bağlanır? 

Hangi Durumlarda Yüzde 25’ten Fazla Dul Yetim Aylığı Bağlanır? 

Dul ve yetim aylıkları belli oranlarda verilmektedir. Bu makalemizde dul yetim aylıkları hakkında detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz.

Dul yetim aylıklarının oranları değişmektedir. Bu oranlarından yüzde 25 ile ilgili maddeleri aşağıda anlatılmıştır.

1 Ekim 2008 Tarihinden Önce Vefat Eden Kişilerin Eş ve Çocuklarına Yüzde 25’ten Fazla Aylık Bağlanma Durumları Nelerdir?

  • Ölen Kişi SSK kuruma bağlı ise eşine yüzde 50’nin üstünde aylık bağlanmaktadır. Fakat ölen kişinin çocuğu yoksa dul eşine verilecek aylık yüzde 75 üzerine çıkar.
  • SSK’lı kişilerin vefat etmesi durumunda her çocuğuna yüzde 25 üstünden aylık bağlanması gerçekleştirilir. Fakat annelerinin sonrasında evlenmesi, yetim kalmaları gibi durumlarda çocuklara bağlanacak ücret yüzde 50 üzerine çıkar.
  • Ölen Kişi Bağ-Kur kurumuna bağlıysa dul eşine verilecek aylık yüzde 50 üzeri olarak belirlenmiştir. Eğer vefat edenin çocuğunun bulunmaması haline dul eşine yüzde 75 ve üzeri oranında aylık verilir.
  • Bağ-Kur’a bağlı olup vefat edenlerin çocuklarının her birini yüzde 25 üstünde aylık bağlanmaktadır.
  • Emekli Sandığı kapsamında olup ölen bireyin dul kalan eşine yüzde 50 üzeri aylık verilir. Ölen bireyin çocuğu yoksa dul eşine yüzde 75 üstünde aylık bağlanır. Çocuklarına verilen aylık ise yüzde 25 üstünde bir değerdir.

1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden kişilerin eş ve çocuklarına yüzde 25’ten fazla aylık bağlanma durumları yukarıda açıklanmıştır.

1 Ekim 2008 Tarihi Ve Sonrasında Vefat Eden Kişilerin Eş ve Çocuklarına Yüzde 25’ten Fazla Aylık Bağlanma Durumlar Hangileridir?

  • Ölen kişinin sigortasının bağlı olduğu kurum fark edilmeksizin, dul eşine yüzde 50’den fazla dul aylığı bağlanmaktadır. Fakat ölen bireyin çocuğunun olmaması durumunda dul kalan eşine yüzde 75 üstünde aylık verilir.
  • Vefat edenlerin çocuklarına verilen aylık ise yüzde 25 üstündedir. Eğer ölen kişinin eşi de vefat ederse çocuğa yüzde 50 üstünde aylık bağlanmaktadır.

1 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat eden kişilerin eş ve çocuklarına yüzde 25’ten fazla aylık bağlanma durumları ile ilgili yukarıda bilgilendirme yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu