MAGAZİN

Karşıyaka'nın 'Kumru'su 19 bin kullanıcıya ulaştı

Tugay, “Karbon ayak izimizi azaltıyor, Karşıyaka’mızda trafik yükünü hafifletiyoruz”

Karşıyaka Belediyesi’nin kent içi ulaşımı rahatlatmak ve karbon salınımı azaltmak için hizmete sunduğu elektrikli scooter Kumru, 18 ayda 19 bin aktif kullanıcıya ulaştı. 

Akıllı telefonlara indirilen uygulama aracılığıyla kullanılan Kumru, kısa mesafeli ulaşımda hem pratik hem de çevreci bir alternatif sunuyor. 

İklim krizine karşı mücadeleyi yurttaşların katılımıyla gerçekleştirdiklerini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Kumru, Karşıyakalılar tarafından kısa sürede kabul gördü. Böylece karbon ayak izimizi bir nebze daha azaltıyor, Karşıyaka’mızda trafik yükünü hafifletiyoruz. Hedefimiz daha sürdürülebilir bir dünyada yaşamak” dedi. 

Karşıyaka Belediyesi’nin ulaşım için doğaya salınan karbon miktarını, araç trafiğini azaltmak ve sürdürülebilir ulaşımı teşvik etmek amacıyla hizmete aldığı Kumru, Karşıyakalılar tarafından ilgiyle kullanılıyor. 18 ay önce hizmete alınan Kumru, 19 bin aktif kullanıcıya ulaştı. Günün her saatinde kullanılan, genellikle ev ile toplu ulaşım durakları arasındaki mesafe için tercih edilen Kumru’yu kiralamak isteyen vatandaşların akıllı telefonlarına aynı isimli uygulamayı yüklemesi ve kullanıcı profili oluşturması gerekiyor. Sonrasında elektrikli scooter üzerinde bulunan karekod cep telefonu kamerası ile okutularak sürüş başlatılıyor. Sürüş tamamlandıktan sonra uygulamada belirlenen sınırlar içine araç ve yaya trafiğini aksatmayacak şekilde park edilebiliyor. Park edildikten sonra da karekodun okutularak sürüşün sonlandırılması gerekiyor.

 

İSTASYONA BIRAK, İNDİRİMİ KAP

Kumru kiralayan vatandaşlar herhangi bir açılış ücreti ödemiyor, kullanım sonunda ödenecek tutar ise dakikası 2 lira 25 kuruş olacak şekilde hesaplanarak belirleniyor. Eğer kullanıcılar Kumru’yu ilçe genelinde bulunan 6 park istasyonundan birine park ederse yüzde 20 teşvik indirimi uygulanıyor. İstasyonlar ile görüntü kirliliğinin önüne geçmeyi ve yaya yollarındaki işgallerin önlenmesi amaçlanıyor. İstasyonların bulunduğu lokasyonlar ise şu şekilde: Karşıyaka Belediyesi, Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu, Tersane Kafe, Karşıyaka Belediyesi Evrensel Çocuk Merkezi, Kent Balık Restoran ve Denizkent Restoran.

 

KESİNTİSİZ DESTEK

500 wattlık motor gücüne sahip scooterlar 55 kilometrelik menzil sunuyor. Bataryadaki gücün azalması halinde ilgili kişilerce batarya yenisi ile değiştiriliyor. Kumru aynı zamanda çağrı merkezi ve sahada 7/24 esasına göre hizmet veriyor. Kullanım esnasında sorun yaşayan ve yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlar, uygulama aracılığıyla destek alabiliyor.

 

ORTAK HEDEFİMİZ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DÜNYA

Türkiye’de ilçe belediyeleri arasında bir ilki gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’mızda iklim krizine karşı uygulamalarımızı yurttaşların katılımı ve desteğiyle yürütüyoruz. Özellikle karbon salınımını azaltma noktasında oldukça destek görüyoruz. Karşıyaka’da kent içi ulaşımda bisiklet çok tercih edilen bir araç. Bazı durumlarda kısa mesafede hızlı bir ulaşım gerekebiliyor. Kumru tam da bu noktada hem çevreci hem kullanıcı dostu hem de pratik bir çözüm olarak beklentiyi karşılıyor. Karşıyakalılar tarafından kısa sürede kabul gördü. Böylece karbon ayak izimizi bir nebze daha azaltıyor, Karşıyaka’mızda trafik yükünü hafifletiyoruz. Belediyemize özel üretilen Kumrunun yazılımını da gelen talepler doğrultusunda sürekli güncel tutarak kullanıcı dostu bir uygulama sunmak için çalışıyoruz. Ayrıca plastik parçaları da kendi bünyemizde üreterek artı değer sağlıyoruz. Bu yönüyle de Kumru da tam bir Karşıyakalı. Aynı zamanda imzaladığımız protokol ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Yerleşkesi’nde de Kumrular akademisyenlere ve öğrencilere hizmet veriyor. Ortak hedefimiz daha sürdürülebilir bir dünyada yaşamak” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu