Ekonomi Haber

Patent Nedir Neden Önemlidir?

Patent Nedir Neden Önemlidir?

 

Mucitler elbette ki yaşam kalitesine büyük katkı da bulunan insanlardır. Yapmış oldukları icatlar, bugün herkesin daha pratik ve daha kolay yaşamasını ve gündelik işlerini daha rahat halletmesini sağlıyor.

Fakat mucitler için önemli olan bir şey var ki, oda icadının patentini almasıdır. Patent; yapılan herhangi bir icat veya buluşun her hakkına sahip olduğunu gösteren resmi belgedir. Türkiye’ de patentin alındığı tek resmi kurum, Türk Patent ve Marka Kurumudur.

Patent, Sahibine Nasıl Katkı Sağlar?

İcat edilen teknik bir buluş için patent almaya başvurması, buluş sahibinin en doğal hakkıdır. Çünkü patent almak buluş sahibine fayda sağlar. Alım satım, çoğaltma, ithal edilme gibi meselelerde patent sahibine söz hakkı hatta yetki verilir. Bulduğu buluş için patent almayan bir buluşçu, icadına herkesi ortak tutmuş olur.

Çünkü patent alınan buluştan, patent sahibi haricindeki insanlar hak sahibi olmaz, yalnızca yararlanabilirler. Patent almanın ayrıcalıkları ve getirdiği faydalardan bir tanesi de, maddi faydadır. O ürünün patenti kimde ise, en çok parayı o alır. İnsanlar ürünü kullandıkça, o da kazanır. Hatta patentin faydalarından birisi de, taklitçi olan kişilerin, o ürün veya icat hakkında söz sahibi olmasını engellemektir. Bu yüzden icat sahibinin mutlaka patent almak için başvurması gerekmektedir.

Patent Nasıl Alınır?

Kişinin icat ettiği buluş için patent almaya başvurması en doğal hakkıdır. Patent almak için, patent vermeye yetkisi bulunan tek kurum olan, Türk Patent ve Madde kurumuna başvurması gerekmektedir. Buluş sahibi patent almak için başvurduğunda, o buluş incelenmeye tabi tutulur. Bir takım şartlardan geçen icat, eğer gerekli şartları kendisinde barındırıyorsa, o zaman ona patent verme işlemi onaylanır.

Başvuru yapılacağı zaman, buluşu detaylı anlatan bir doküman, korunması istenen hakların yazılı olduğu bir dosya ve buluşu anlatan teknik çizimlerin olduğu dosyalar ile başvuru yapılması gerekir. Buluş sahibi patent başvurusu ve korunması için ücretlerini de öder. Tüm bu işlemlerden sonra icat, patent almaya uygunsa, patent belgesi verilir. Patent belgesinin 20 yıllık bir süresi bulunmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu