Ekonomi Haber

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden Ve Nasıl Yapılır?

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden Ve Nasıl Yapılır?

 

SGK işyeri sicil numarası sorgulanmasının mantığı genel itibari ile söz konusu işyerlerine ait Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ki kayıt numarası sorgulanması anlamına gelmektedir. Herhangi bir işyerinin kayıtlı işyeri sicil numarası olmadığı zaman o iş yerinin resmi geçerliliği de yoktur demektir. SGK işyeri sicil no sorgulama veya SGK numarası sorgulaması açısından takip edilebilecek en uygun yöntemler bu haberimizde sizleri bekliyor.

SGK İşyeri Sicil No Sorgulama İşlemleri İki Ana Başlık Altında İncelenmektedir

  • Bu başlıklardan birincisi SGK işyeri sicil no sorgulaması ile SGK müdürlüklerine gidilerek yapılması şeklinde iken,
  • İkincisi ise SGK işyeri sicil no sorgulaması SGK internet sitesi uygulaması üzerinden gerçekleştirilmektedir.

SGK İşyeri Sicil Numarası İle İlgili Bilgiler

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bütün işyeri sahiplerine SGK işyeri sicil numarası verilir. Herhangi bir işyeri, sosyal güvenlik kurumuna kayıt gerçekleştirdiğinde sicil numarası otomatik bir şekilde tanımlanmaktadır. SGK, son zamanlarda özellikle de meydana gelen çeşitli güncellemeler ve değişiklikler sebebiyle bazı işyerlerinin sicil numaraları değiştirilmiştir.

Kendi işyerlerine ait olan sicil numaralarını güncel bir şekilde kayda geçirip bu tip bilgilere ulaşmak amacıyla işverenler SGK işyeri sicil no sorgulama işlemlerini yapmaktadır.

Ticaret Odası İnternet Sitesi Uygulamasından SGK İşyeri Sicil No Sorgulama

Ticaret Odası web uygulamasından SGK işyeri sicil numarası sorgulaması açısından izlenmesi gereken yöntemler aşağıda tek tek sıralanmıştır.

  • Öncelikli olarak sorgulama gerçekleştirilecek işyerinin bulunduğu ile ait Ticaret Odası web sitesine erişim sağlamalıdır.
  • Daha sonrasında ise web sitesinde kullanıcılardan talep edilen bilgilerin eksiksiz bir şekilde girişinin yapılması gerekir. Bu bilgiler ise SGK sicil numarası sorgulanacak olan firmaya ait bilgiler başta olmak üzere firmaya ait sicil kayıtlarıdır.
  • Bu bilgiler, doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girildikten sonra sicil numarasına göre arama yazısına tıklanır.
  • Ekranda sorgulama gerçekleştirilen sicil numarası görüntülenir.

Telefondan SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işyeri Sicil numarasının sorgulanması telefon üzerinden de gerçekleştirilebilir. Buna göre kişilerin işyerlerinin ait olduğu ilim Ticaret Odasını arayarak SGK iş yeri sicil numarası sorgulama işlemlerini çok pratik bir şekilde yapmaları mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu