Ekonomi Haber

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı, Nasıl İhbar Ederim

Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırma İhbar Hattı, Nasıl İhbar Ederim

 

Makaleye giriş yapmadan önce açıklanmasında fayda vardır ki sigortasız kaçak işçi çalıştıranları ihbar etme hattı ALO 170 tir.

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında faaliyet gösteren ALO 170 uygulaması üzerinden gerekli bütün işlemleri halletmek mümkündür. Genel bir anlamda bir şikâyet hattı olarak faaliyet gösteren ALO 170 numarasına sigorta kurumunu doğrudan ilgilendirecek pek çok ihbar bildirebilir. Kurum ile ilgili şikâyetleri iletmekte olası konular arasında yer almaktadır. Her gün aktif bir şekilde bu hat yönüne hemen hemen 24 saat boyunca iletişime açıktır. Kaçak işçi çalıştırma dahil bir sürü konu ile ilgili bu telefon hattına çeşitli ihbarlar gelmektedir.

Alo 170’e Hangi Konular Bildirilir?

Genel itibarıyla konuya bakıldığında ALO 170 hattına bildirilebilecek konu başlıkları aşağıda sıralanmıştır.

  • İhbar ve kıdem tazminatı ile ilgili hususlar
  • Fazla mesai şeklindeki problemler
  • Maaş ile ilgili sıkıntılar
  • Haksız bir şekilde İşten çıkarılma durumları
  • Mobing ve istismar ile ilgili suçlar
  • Sigortasız işçi çalıştırma ile ilgili konular

Yukarıda sıralanan konu başlıkları sosyal güvenlik kurumunun yetki alanında halledilebilecek olan konular şeklinde sıralanmıştır. Çalıştığı veya ayrılmış olduğu kurum ile ilgili böyle problemler yaşayan vatandaşlar, çok kolay bir şekilde gerekli şikâyetleri kuruma iletmekte serbesttirler. Yetkililer aracılığı ile incelenen başvuru talep şikâyet gibi konularda çok hızlı bir şekilde sonuca bağlanır.

Sigortasız İşçi Çalıştırma İhbarı Nasıl Yapılabilir?

  • Cimer
  • Dilekçe
  • ALO 170 hattı

Sigortasız şekilde çalıştırılan bir vatandaşı bilen veya kendisi bizzat bu durumu yaşayan vatandaşlar, dilekçe yazarak sosyal güvenlik kurumuna şikâyet edebilir. Dilekçenin detaylarına dair bilgi edinmek amacıyla ALO 170 telefonu üzerinden erişim sağlamak mümkündür. Dilekçeler, Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik İl müdürlükleri tarafından karşılanmaktadır. Dilekçeye eklenecek şikâyet formu ile beraber sigortasız çalıştırılma durumu ile ilgili ihbar yerine getirilmiş sayılır.

Kaçak İşçi Çalıştırma İhbarı Gizli Midir?

Bu konu genel itibariyle şikâyetini türüne göre değişiklik gösterebilir ve süreç esnasındaki şeffaflık ilkesinin sağlanması sebebiyle bireysel başvurularda kimlik bilgisi gizlenmez. Yalnızca bir kişi açısından gerçekleştirilen şikâyetlerde şikâyeti yapan kişinin ismi, işveren ile paylaşılabilir. Fakat söz konusu toplu şikâyetler olduğunda ise şikâyet sahiplerinin kimliği gizli tutulmaktadır. ALO 170 veya dilekçe uygulamaları şeklinde gerçekleştirilen kaçak işçi çalıştırma şikâyetlerinde bu durum geçerlidir.

Yabancı Kaçak İşçiler Ne Olur?

Sigortasız çalıştırılan yabancı vatandaşların sınır dışı edilmesi konusu tamamıyla İçişleri Bakanlığı’na bağlı emniyet mensubu birimlerinden Yabancı Şube ekiplerinin işidir. Bakanlıktan çıkarılan karar ile ilgili bu kişiler sınır dışı edilebilir. Bu karar alındıktan sonraki süreçte bazı masraflar ve finansal kalemler işveren tarafından tahsil edilir.

Makalenin tamamı ile ilgili bir paragraf şeklinde durum değerlendirilmesi yapılacaksa eğer, işçi ölümlerinin son zamanlarda artış gösterdiği ülkemizde kaçak ya da yasa dışı işçi çalıştırılması ile ilgili ihbar alan, gören, duyanların ALO 170 hattını aramaları vatandaşlık görevidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu