Ekonomi Haber

SSK BAĞ-KUR Saç Ekimini Karşılar Mı?

SSK BAĞ-KUR Saç Ekimini Karşılar Mı?

 

Saç ekimi gibi ya da buna benzer estetik herhangi bir operasyon açısından sigorta maliyetleri ve diğer harcırahlar karşılamamaktadır. Son zamanlarda yeni SGK kanunlarının yürürlüğe girmesi ile beraber bu durumda çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Değişiklikler aracılığı ile artık estetik plastik cerrahi merkezleri Sosyal Güvenlik Kurumu emekli sandığı, BAĞ-KUR gibi sosyal güvenlik kurumları ile anlaşma yapabilmektedir.

Saç Ekimi Hangi Kapsamda Ele Alınır?

Saç ekimi SSK tarafından karşılanır mı? Sorusu son zamanlarda özellikle de saç ektirmek isteyen vatandaşların sosyal medya ortamlarında ve Google gibi arama motorlarında sıklıkla dile getirdikleri soruların başında yer almaktadır.

Saç ekimi işlemi estetik operasyonlar kapsamında değerlendirilir. Yani bir zorunluluk değil, keyfi bir işlem olarak algılanır. Bunun başka bir manası ise şu şekilde sıralanabilir.

  • Saç ekim işlemi ile silikon dudak yapımı aynı şeylerdir.
  • Saç ekimi görsel memnuniyetsizliğini ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan çalışmalardır.
  • Kel olmak fiziksel görüntü açısından herhangi bir aksamaya sebep olmamaktadır ve böylelikle estetik kapsamında değerlendirilir.

Türkiye’de Saç Ekimini SSK Karşılar Mı?

Devlet, kesin kurallarla saç ekimini SSK kapsamının dışında tutmamıştır. Beli şartların yerine gelmesinden sonra saç ekimi aslında SSK tarafından karşılanabilir. Buna göre şu özellikler aşağıda sıralanmıştır;

  • Saç ekimi işlemlerine başlamadan önce Devlet Hastanesi çeşitli şartlar öne sürmektedir.
  • İlk olarak Bayburt Devlet Hastanesi’nde saç ekim işlemi gerçekleştirilmiştir. Her başvuru gerçekleştiren kişilere devlet tarafından sigortalı hizmet vermemektedir.
  • Taleplerde saç ekim merkezlerinde özel bir hizmet anlamına geldiği için devlet ya da SSK saç ekimi konusuna uzak almaktaydı.
  • Devlet hastanelerine başvuru yapıldığı zaman istek durumuna göre bekleme sırası değişebiliyor.
  • Zorunlu sebeplerden dolayı saç ektirmek zorunda olanlara SSK, BAĞ KUR güvencesi ile saç ekimi uygulanabilir

BAĞ-KUR Saç Ekimini Karşılar Mı?

SGK karşılama durumunda olduğu gibi aynı şekilde BAĞ-KUR’da benzer şartlarda kabul etmektedir. İşyeri sahiplerine sağlık güvenceleri öncelikli durumlar ve şartlar ele alınmak suretiyle sıralamaya konur ve bu şekilde saç ektirme işlemleri devlet tarafından karşılanır.

Saç Ekiminde Öncelik Kimlere Aittir?

Örnek verilecekse trafik kazası geçirip kafasının derisi hasar gören kişiye gerekli estetik ve cerrahi müdahaleler gerçekleştirilirken aynı zamanda saç ekimi hem devlet hastaneleri tarafından hem de SSK tarafından yani da BAĞ-KUR tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle öncelik Hakkı aciliyet durumunda bulunan kişilere verilir.

Öncü Hastaneler Hangileri

SSK ve BAĞ-KUR güvencesi ile devlet hastanelerinde saç ekimi gerçekleştirmek isteyen vatandaşlara Okmeydanı ve Bayburt devlet hastaneleri önce olmuştur. Daha da fazla devlet hastanesinde saç ekimi işlemleri gerçekleştirilebilir.

Vatandaşların SSK ve BAĞ-KUR sosyal güvenceleri ile devlet hastanelerinde saç ekimi işlemlerini gerçekleştirmeleri ile normal saç ekim merkezlerinde gerçekleştirilen saç ekim isimleri arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu