Ekonomi Haber

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi – 2. El Emlak Fiyatları

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi - 2. El Emlak Fiyatları

 

Emlak fiyatları ile alakalı olarak en çok merak edilen konuların başında gelen TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi 2020 için açıklandı. Aylık bazda açıklanan verilerden yola çıkarak emlak fiyatlarında yaşanan artışların ve azalışların fiyat değişkenlikleri hakkında bilgi sahibi olma şansımız bulunmaktadır.

TÜİK tarafından açıklanan verilerden yola çıkarak yeni yapılacak olan inşaat maliyetleri ile alakalı olarak bilgi sahibi olabilir ve bu konuda da emlak fiyatlarının artışı veya azalışlarını bu verilere bakarak öğrenme şansımız bulunmaktadır.

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi Mart – Nisan – Mayıs 2020 Raporları

TÜİK tarafından açıklanan raporlara göre Mart ayı verileri baz alınarak bir önceki aya göre açıklanan verilerde herhangi bir değişim olmadığını siz değerli okurlarımıza belirtmek istiyoruz. Ancak bir önceki yılın verilerine baktığımız zaman %6 ,92 oranında bir artış meydana geldiğini belirtelim.

Malzeme Endeksi

Açıklanan veriler kapsamında inşaat maliyet endeksinin bir önceki ayın verilerine göre malzeme endeksinde yaşanan artışın % 0, 08 oranında bir artış yaşadığını belirtelim. Bu veriler kapsamında ise malzeme endeksinin bir önceki yılın verilerine göre artış oranı ise % 2,95 oranında olduğunu açıklandı.

İşçilik Endeksi

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi raporları içerisinde aynı zamanda işçilik endeksleri konusunda da meydana gelen artışları açıkladı. Burada da bir önceki aya göre işçilik endeksinde ise % 0,17 oranında bir düşüş meydana geldiğini belirtelim. Ancak bir önceki yılık işçilik verileri baz alındığı zaman da yaşanan artışın ise % 15,57 oranında olduğunu belirtelim.

Yıllık olarak meydana gelen artış

TÜİK İnşaat Maliyet Endeks raporları içerisinde yıllık inşaat maliyetlerinin endeks olarak % 7.88 oranında ciddi bir artış gösterdiği belirtelim. Bu konuda da 2. El emlak fiyatlarında da bu oranda bir artış meydana gelmesi söz konusu olacaktır.

Aylık olarak baz alındığı zaman ise açıklanan rakamların % 0,53 oranında artış ile karşımıza çıktığını belirtelim. Bu bağlamda belirlenen rakamlardan yola çıkarak 2.El Emlak fiyatlarında ortalama olarak % 5- % 8 arasında bir artış meydana gelmesi beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu