Ekonomi Haber

Yatırımda Uzun Vade İle Kısa Vade Arasındaki Fark Nedir?

Yatırımda Uzun Vade İle Kısa Vade Arasındaki Fark Nedir?

 

Yatırım son yıllarda birçok kişinin yönelim gösterdiği alanlardan biridir. Ancak yatırım yapabilmek için kişilerin belli başlı yatırım konularında bilgi sahibi olması gereklidir.

Yatırım kişilerin ellerine geçen parayı harcayıp kalanı bir kenarda değerlendirmesi değildir. Aksine önce ellerine geçen paranın bir kısmını bir yere değerlendirmek için ayırmak ve geri kalanı ile idare etmektir.  Yani bireyler elde ettikleri gelirden sonra yaşamlarını sürdürebilmek için gelirlerinin belli bir kısmını tüketip bir kısmını biriktirirler. Çoğu kişi birikimine değer katacak yatırımlarda bulunmak ister. Yatırımı uzun ve kısa vade olarak incelemek mümkündür.

Kısa Vadeli Yatırım Nedir?

Kısa vadeli yatırımlarda çoğunlukla anlık fiyat hareketlerinden yararlanılır ve alış-satış işlemi gerçekleştirilir. Günlük analizler takip edilmeli ve piyasada her an değişiklikler olabileceğinden takibi hiçbir zaman elden bırakmamalısınız. Ayrıca doğru işlem stratejisi, risk yönetimi, sermaye yönetimi kavramları bilmeniz ve uzman isimlerin analizlerini yakından takip ederek her zaman kendi oluşturduğunuz strateji ile kendi yatırımlarınızı şekillendirmelisiniz.

Kısa vadeli yatırımlarda  şubesiz E-Mevduat hesapları, hisse senedi yoğun A tipi fonlar, kısa vadeli mevduat hesapları, faizsiz katılım hesapları, borsa yatırım fonları, hazine bonoları, B tipi likit fon, kısa vadeli risksiz Repo gibi yatırım seçenekleri bulunmaktadır.

Uzun Vadeli Yatırım Nedir?

Uzun vadeli yatırımlar ileriye dönük bir şekilde yapılır. Uzun vadeli yatırım planları bazen aylar bazen ise yıllar  süren yatırlımlar sonucu yatırımlarından geri dönüş alırlar. Uzun vadeli yatırım şekillerine en güzel önek bankalarda uzun vadeli mevduat hesabı açmak denilebilir.

Uzun Vadeli Yatırım İle Kısa Vadeli Yatırım Arasındaki Fark Nelerdir?

  • Uzun vadeli yatırımlar risksiz  ve daha planlı yapılırken kısa vadeli yatırım riskli ve anlık değişimlerle geri dönüşlerinde kar oranı riski taşır.
  • Uzun vadeli yatırımlar da yatırım planları 1 aydan 5 yıla kadar yapılabilir. Oysa kısa vadeli yatırımlar da 1-2 ay süre için yapılır.
  • Kısa dönemli yatırımlarda az zamanda yapılan al sat işlemlere örnek verilirken, uzun vadeli yatırımlarda ev alma veya hisse alma örnek verilebilir.
  • Kısa vadeli yatırımlarda stratejisi, risk yönetimi, sermaye yönetimi kavramları bilmek gerekirken, uzun vadeli yatırımlarda belirli strateji kavramları yoktur.

Formun Üstü

Formun Altı

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu