MAGAZİN

25 M3 Doğal Gazla Mutfakta Tesisat Dönüşümü Neredeyse Bedelsiz

Karadeniz gazının devreye alınma töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen uygulamaya ilişkin 1 Mayıs 2023’te Resmi Gazete’de yayınlanan kararname kapsamında, 1 Mayıs tarihinden itibaren bir yıl boyunca tüketilecek aylık 25 metreküp doğal gazın devlet tarafından karşılanacağı açıklandı. Henüz doğal gaz abonesi olmayan vatandaşlar ise ücretsiz doğal gaz imkanından yararlanmak, mutfakta yemek pişirme ve sıcak suda tüpe göre çok daha ekonomik olan doğal gaza geçiş yapmak için araştırmalara başladı. Konuyla ilgili olarak Aksa Doğalgaz Satış, Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Direktörü Şinasi Gölbaşı, merak edilenleri ve sıkça sorulan soruları yanıtladı. 

Karadeniz gazı tüm yurtta bayram havası estirdi. Evlerinin önünde doğal gaz hattı bulunan vatandaşlar dilerlerse yalnızca mutfakta doğal gaz dönüşümlerini gerçekleştirerek bir yıl boyunca her ay ücretsiz 25 metreküp doğal gaz imkanından yararlanabilecekler. Evlerin her yerinde güvenle kullanılabilen doğal gaz, sadece mutfakta pişirme ve banyoda sıcak su amaçlı da tercih edilebiliyor, üstelik sadece mutfakta doğal gaz kullanımı için tüm evin doğal gaz dönüşüm işlemlerinden geçirilmesi gerekmiyor; kesintisiz enerji kaynağı doğal gaz mutfakta bir anda biten tüp sorununa da çözüm sunuyor. Peki, bir yıl süresince 25 m3 ücretsiz doğal gaz imkanından yararlanmak isteyen vatandaşlar abonelik işlemlerinde nelere dikkat etmeli? Türkiye’nin en büyük özel doğal gaz dağıtım şirketi Aksa Doğalgaz’ın Satış, Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Direktörü Şinasi Gölbaşı, bütçe dostu doğal gazın sağladığı faydaları ve sadece mutfakta dönüşümün nasıl yapılabileceğini anlattı.

Bağlantı anlaşması imzalanmalı

Evinin tamamında ısınma amaçlı veya sadece mutfağında doğal gaz dönüşümü yapmak isteyenlerin öncelikle bulunduğu bölgeye doğal gaz arzının sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmelerinin önemli olduğunu belirten Gölbaşı, “Vatandaşlar, ikamet ettikleri konumda doğal gaz hattı geçiyorsa doğal gaz dağıtım şirketine başvurup bağlantı anlaşması imzalayarak abonelik işlemlerine başlayabiliyor. Ücretsiz 25 metreküp doğal gaz imkanından yararlanmak isteyenler düşük dönüşüm maliyetiyle yalnızca mutfakta doğal gaz dönüşümlerini gerçekleştirerek 1 yıl boyunca ücretsiz 25 metreküp doğal gaz imkanından yararlanırken neredeyse maliyetsiz bir dönüşüm gerçekleştirmiş oluyor. Kararname çerçevesinde yayınlanan Usul ve Esaslara göre vatandaşlar 1 Mayıs 2024 tarihine kadar toplam 275 m3 doğal gaz desteğinden faydalanabilecekler. Bu desteğin hane başına yaklaşık değeri 1.800-2.000 TL olacak. Mutfağında tüp gaz kullanan ve ayda bir tüp tüketen bir evde tüp gaz maliyeti de yıllık 4.200 TL olarak hesaplanıyor. Doğal gaz desteği ve tüp maliyetinin bir yıllık değeri 6.000 TL’yi geçiyor. Sadece mutfakta kullanım ve sıcak su için tesisat dönüşümü bu bedelin altında olacağından, vatandaşlarımız bu fırsatı iyi değerlendirebilirler” diye konuştu.

Sertifikalı firma şart

Abonelik işlemlerinin ardından tesisatın proje ve montaj işlerini yapması için sertifikalı bir tesisat firmasıyla anlaşma sağlanması gerektiğinin altını çizen Gölbaşı, “Sertifikalı firmalar listesi müşteri kaydını yapan görevliden istenebiliyor veya bu listeye Aksa Doğalgaz’ın web sitesinden ulaşılabiliyor. Üstelik sadece mutfakta doğal gaz dönüşümünü gerçekleştirmek isteyenlerin tüm evini tesisat dönüşümünden geçirmesi gerekmiyor” dedi.

Mutfakta tüpe göre 4,5 kat ekonomik

Gölbaşı, doğal gazın yandığında arkasında is veya kurum gibi kalıcı atıklar bırakmadığını söyledi. Doğal gazın evleri ve çevreyi kirletmediğini belirten Gölbaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Doğal gaz kullanan kentlerde hava kirliliği hissedilir ölçüde azalırken şehirler doğal gazla nefes alıyor. Bu nedenle daha yaşanabilir bir gelecek için önemli bir role sahip olan doğal gaza geçiş yapan aboneler ısınmada ithal kömüre göre 3,5 kat*, elektriğe göre 4,5 kat*, ücretsiz doğal gaz kullanımının sona ereceği bir yılın sonunda da mutfakta yemek pişirmede ve sıcak suda tüpe göre 4,5 kat* daha ekonomik doğal gazı evlerinin her odasında veya isterlerse yalnızca mutfakta kullanabiliyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu