Ekonomi Haber

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim?

Özellikle pandemi süreci ile birlikte yaşı ilerlemiş insanlarda ki vefat sayısı her gün artmakta. Babasını kaybeden insanlar kendilerine kalacak olan mal varlığı hakkında bil sahibi olmak isterler. Babalarının duran varlıklarını ve maddi değerlerinin bilmek isterler.

Ayrıca gizli banka hesaplarının olup olmadığı ya da aileden saklanan başka varlıkların varlığını öğrenmek her mirasçının isteyeceği bir şeydir. Bunun için de bu konu hakkında bilgi almak için arayışa girerler. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için çeşitli yollar vardır.

Nasıl ve Nerden Öğrenilir?

Babanızın vefatı sonrası bu işlemi yapmanız oldukça kolaydır. İkamet edilen yerde bulunan noterde işlem yapmanız gerekmektedir. Bunun içinde vefat eden kişinin birinci dereceden yakını olmak yakını olmak zorundasınız. Noterler babanızın sahip olduğu mal varlığını öğrenmeniz için başvuracağınız en kısa ve hızlı yöntemdir.

Aynı şekilde Sulh mahkemeleri de bu hizmeti vermektedir ancak mahkeme sizden biraz zaman istemektedir. Bu yüzden noteri tercih ederek en kısa sürede işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlem için gerekli olan tek şey veraset ilamıdır. Birinci dereceden mirasçı olan kişiler veraset ilamı çıkararak babanın mal varlığını öğrenebilir.

Yalnız veraset ilamı için bütün mirasçıların başvuru yapması gerekiyor. Bu işlem yapıldıktan sonra mirasçılar babanın sahip olduğu mal varlığını liste halinde görebilir ve daha önceden bilgi sahibi olmadıkları bir mal varsa bundan haberdar olabilirler.

Veraset İlamının Ücreti Ne Kadar?

Bu işlemi yapmak için belirlenen ücret oldukça düşüktür. 2020 yılında bu ücret 136 liradır. Bu işlemi yaptıktan sonra yasal mirasçı olacaksınız. Bu evraktan biriden fazla çıkartmak istediğiniz zaman bunun için ek ücret ödemeniz gerekmektedir. 2011 yılında sadece mahkemeler tarafından verilen veraset ilamı artık noterler tarafından da veriliyor.

E Devlet Üzerinden Sorgulama

Mirasçıların kendilerine ne kadar mal kaldığını öğrenmelerinin yeni bir yolu da e devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra ekranda bulunun sayfa içinde ki arama motoruna ‘’Veraset İlami Sorgulama’’ yazılarak sorgulama yapmak mümkündür. Üzerinize kalan miras varsa miktarına göre vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu