Ekonomi Haber

Doğum Parası Ve Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

Doğum Parası Ve Emzirme Ödeneği Nasıl Alınır?

 

Kadın istihdamı giderek artış göstermekte. Kadın çalışanların anne adayı ya da tamamen anne olduktan sonra iş yaşantısında belli zorluklarla karşılaşırlar. Bu zorluklarla baş etmek mücadele etmek durumunda kalan kadınlar için doğum izni, süt izni gibi anne ile çocuğun vakit geçirmesi için bulunmuş yöntemlerdir. Özel sektörde ücretsiz izne çıkarılma söz konusu olunca devlet hem işverenin hem de çalışanın mağduriyetini gidermek için farklı farklı ödenekler sunuyor.

Doğum yapan annelere ve eşlerine destek olmak amacı ile verilmiş olan yardımlardan bir tanesi de süt parasıdır. Bir diğer ismi ile emzirme ödeneğidir. Devlet tarafından verilen bu destek zaman içerisinde duyulmuş ve kimlere ve ne şartlarda verildiği herkes tarafından merak edilen konular arasında yer alamaya başlamıştır. Doğum yapan anneler başvuru şartlarını yerine getirdiği takdirde ödemeyi alabiliyorlar.

Emzirme Parası Ne Kadar?

Devlet tarafından ödenen emzirme parası 2020 yılında 202 lira iken bu yıl yani 2021 yılında emzirme parasına 30 lira daha eklenerek 232 TL’ ye çıkarıldı. Rakamlar çok artmasa da bu para ile bebeğin bezini ya da mama ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Süt Parası ( Emzirme Ödeneği ) Nedir? Kimlere Verilir?

Süt parası, sigortalı çalışan emekçi kadınların doğum yapması durumunda kendisine; çalışmayan kadınların doğum yapması durumunda ise sigortalı çalışan eşine ödenen para miktarıdır. Bu ödenek 2021 yılı için 232 Türk lirası şeklindedir. Ödemeler farklı bir talep yok ose PTT üzerinden sigortalı olan kişi adına ödeme yapılır.

Süt parası ya da emzirme ödeneğini alabilmek adına birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde ödeme alabilirsiniz. Sigortalı çalışıyor olmanız ya da eşinizin sigortalı olması en önemli şartlardan bir tanesidir. Emzirme Ödeneği çok için kaçık rakamlar ile belirtilmese de bebeğin ufak ihtiyaçlarını karşılayabilir mahiyettedir.

Emzirme Ödeneği İçin Nereye Başvurulur? Hangi Belgeler Gereklidir?

Anne adayları doğumu yapmalarının ardından doğum raporunun sisteme düşmesi ile başvuru da bulunabilirler. Emzirme ödeneğinden faydalanmak için başvuru şartı kesin olarak kaldırılmıştır. Sistemde görülebilen emzirme ödeneği raporuna istinaden kişilerin adına otomatik bir şekilde ödeme yapılır. Sürt parası doğumun gerçekleştiği günden itibaren 5 yıl boyunca verilmektedir.

5 yıldan sonra bu para kesilir. Doğumun canlı gerçekleşmiş olması ve başvuru zamanına kadar bebeğin yaşıyor olması şarttır. Ancak bu önceki düzenlemeydi, bu düzenlemeden sonra başvuru şartı ortadan kaldırılmıştır. Sigortalı çalışan anne adayları doğum yaptıktan sonra bu ödenekten yararlanabilirler. Çalışmayan kadınların ise sigortalı eşleri maaşı alır.

Emzirme Parası İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Önceki uygulamaya göre emzirme ödeneği için başvuruda bulunmak isteyen anne adayı dilekçe ile sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunuyordu. T.C sosyal güvenlik kurumu resmi sitesinden alınan bilgiye göre önceki sistem değiştirildi artık dilekçe verme şartı yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu