Ekonomi Haber

E-Devlet ile KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuru ve Sorgulama

E-Devlet ile KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvuru ve Sorgulama

 

ÖSYM’nin üniversite tercih sonuçlarını açıklamasıyla birlikte binlerce üniversite adayı lisans ve ön lisans programlarına kayıt hakkı kazandı. Büyük çoğunluğu ailesinin yanından ayrılacak olan üniversite adayları eğitim masrafları karşılamak amacıyla burs veya kredi veren kurumları merak ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu her yıl binlerce öğrencinin eğitimine katkıda bulunmak için karşılıksız veya geri dönüşümlü kredi vermekte.

Üniversiteye yeni başlayacak adaylar bu burslara veya kredilere başvurunun ne zaman ve nasıl yapılacağını bilmek istiyor. Özellikle maddi durumu kötü olan öğrenciler için bu burs eğitimlerini devam ettirebilmeleri için büyük önem arz ediyor.

KYK Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu

Binlerce öğrencinin heyecanla beklediği başvuruların tarihi henüz açıklanmadı. Ancak geçen yıl başvurular 19 Ağustosta – 26 Ağustos tarihleri arasında yapılmıştı. Bugün sonuçların açıklanması ile birlikte başvuru tarihlerinin açıklanması bekleniyor. Kyk burs veya kredisine başvuru yapmak için öğrencilerin e-Devlet üzerinden sahip oldukları şifreler ile KYK’nın sayfasına giriş yapmaları gerekiyor.

Eğer ki şifreniz yoksa PTT şubelerine başvuru yapıp şifrenizi alabilirsiniz. Daha sonra T.C kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapıp bilgilerinizi doğru bir şekilde kaydetmelisiniz. Sırasıyla kimlik bilgileri, öğrenim bilgileri, bilgilendirme mesajı, adres bilgileri, özel durum bilgileri, ailenin maddi durumu, ziraat hesabı bilgileri girildikten sonra işlem tamamlanacaktır.

KYK Kredi/Bursuna Kimler Başvurabilir?

  • Lisans veya ön lisans öğrencileri
  • Ön lisans programlarından birinden mezun olup Dikey Geçiş Sınavı ile bir lisans programına geçiş yapanlar
  • Yüksek Lisans öğrencileri
  • Üniversite sınavında herhangi bir puan türünde ilk 100’e girenler

KYK bursunu kazanan öğrencilerden belirli bir not ortalaması istenmektedir. Not ortalaması 4.00 üzerinden 2.00’nin altına 100 üzerinden 53.33’ün altına düşmesi durumunda burs kesilir ve krediye dönüşür.

KYK Kredi/Bursu Ne Kadardır?

Öğrencilerin merak ettiği bir diğer konu ise KYK bursunun miktarıdır. Her yıl Ocak ayı itibariyle devlet tarafından zam yapılan KYK bursu 2020 yılında 50 TL’lik artışla 550 TL olmuştu. 2021 yılında Ocak ayı itibariyle bu yıl burs veya kredi almaya hak kazananlar ilk ödemeyi alacak ancak bu miktarın ne kadar olacağı daha belli değildir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu