OTOMobil

Ekspertiz Ücreti Geri Alma

Ekspertiz Ücreti Geri Alma

 

Bankaların müşterilerinden almış olduğu ücretlerin birçok çatı altında farklı isimleri bulunmaktadır. Bugün de siz değerli okurlarımız burada Ekspertiz Ücreti Geri Alma konusunda gelen soruların cevaplarını açıklamak istiyoruz. Bankanın sizden almış olduğu Ekspertiz Ücretini geri alma durumunuz söz konusu olabilir mi?

Bankalar ve Ekspertiz Ücreti Alan Kurumlar Farklıdır

Bankadan kredi çekmek istediğiniz zaman bankanın alacağınız ev ile ilgili olarak Ekspertiz gönderim şartı bulunmaktadır. Ekspertizin çıkarttığı rapora göre sizlere verilen bu kredi türünün bir de Ekspertiz Ücreti bulunmaktadır. Söz konusu bu ücreti geri almak istediğiniz zaman ne gibi yöntemler izleyebilirsiniz, buna birlikte bakalım.

Öncelikli olarak bankaların Ekspertiz Ücreti konusunda müşterilerine kesinlikle bir geri ödeme yapma durumunun söz konusu olmadığını belirtelim. Sebebi ise bankalar ile Ekspertiz Kurumlarının birbirinden tamamen bağımsız olarak çalışmasıdır.

Daha önceleri bankaların müşterilerinden talep etmiş olduğu Ekspertiz Ücretlerinde bankalarında komisyon oranları bulunuyordu. Burada bankaların ortalama olarak %15 % 20 gibi bir Ekspertiz Ücreti yapan firmalardan komisyon aldığını biliyorduk. Ancak 2014 yılında çıkan bir yönetmelik ile birlikte bankaların Ekspertiz Ücreti alan firmalardan komisyon almalarının da önüne geçildiği için bankalar artık Ekspertiz Ücreti yapan firmalardan herhangi bir şekilde komisyon alamamaktadır. Bu durum karşısında bankalara ödemiş olduğunuz gibi gözüken Ekspertiz Ücretlerinin artık bankalara değil de bağımsız firmalara ödemesinin yapıldığından dolayı bu ücreti alma durumunuz söz konusu olmamaktadır.

Ekspertiz Ücreti ödemek zorundayız

Bankalar üzerinden ev alacağımız zaman bankaların yönlendirmesi ile gelen Ekspertizlerin ücretlerinin ödenememe gibi bir durumu söz konusu olmamaktadır. Bu yüzden de yapılan bu işlemlerin ücretlerini ödeme zorunluluğumuz bulunmaktadır. Eğer Ekspertiz Ücreti ödemek istemiyorum diyorsanız da, bankaların bu konuda sizlere kredi vermeme durumu bulunduğundan dolayı bu ücreti mecbur olarak ödeme durumumuz bulunmaktadır.

Günümüzde ev almak istediğiniz zaman Ekspertiz Ücreti gibi ekstra ücretlerden kurtulmak istediğiniz zaman sizlere en uygun faiz oranları ile kredi veren bankalarla iletişime geçerek en azından faiz oranı konusunda birazda olsa daha az faiz ödeyerek bu ücretin sizden çıkmasının önüne geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu