Ekonomi Haber

Emeklilikte Prim Eksiği Olanlar, Nasıl Emekli Olabilir?  

Birçok kişin merak ettiği emeklilikte prim eksiği olanlar nasıl emekli olabilir sorusunun cevabı son derece önemlidir.

 

Emeklilikte prim eksiği olanlar nasıl emekli olabilir sorusunun cevabı yıllardır merak edilmektedir. Bu konuda yapmanız gereken iki işlem vardır. Eğer şartlarınız uygunsa birçok prim avantajından yararlanarak emeklilik için hak kazanabilirsiniz. Öncelikle kadınlar için doğum borçlanması, erkekler için de askerlik borçlanmasını değerlendirebilirsiniz.

 

Ayrıca prim günlerinizi doldurmak istediğinizde bağlı bulunduğunuz SGK primlerini tamamlayarak yaşınızı beklemeniz gerekecektir. Prim eksiğiniz varsa son derece önemli olan bu işlemleri gerçekleştirmek için primlerinizi iyi bir şekilde takip edebilirsiniz. Prim ödemeleri konusunda genelde iki yol izlenir. Bunları da sizinle paylaşacağız.

 

Prim Eksiği Nedir?

 

Emekli olabilmek için belirli bir prim ödenmesi gerekmektedir. Bu primler, kişinin ilk işe giriş tarihine göre değişmektedir. Günümüzde birçok sorun yaşayan emeklilikte yaşa takılanlar bu yüzden yıllarca primleri dolduğu halde yaşlarını beklemektedir. Prim eksiği olanlar ise, yaşları dolduğu halde emekli olamayanlardır. Bu durumda bazı kolaylıklar söz konusu olabilir.

Askerlik Borçlanması

Erkeklerin zorunlu hizmet olarak gerçekleştirdiği askerlikte geçirdikleri sürelerin primlerini ödeyerek erken emekli olma imkanları vardır. Askerlikte geçirilen süreler dikkate alınarak, askerlik borçlanması gerçekleşmektedir. Bunun için gerekli olan primlerin ödenmesi şarttır. Her yıl açıklanan asgari ücret üzerinden hesaplanan askerlik borçlanması işlemleri, ilgili SGK müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek bir süreçle başlar. Kişinin bunun için bir dilekçeyle başvuru yapması ve ödemelerini peşin olarak gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Doğum Borçlanması

Kadınlar için de prim ödemeleri şartıyla doğum ve sonrası dönemdeki primlerin ödenmesiyle emekli olma şansı vardır. Bunun için doğum ve sonraki 2 yıl içindeki primler peşin ödenerek borçlanma yapılabilir. Ödemeler her yıl asgari ücret oranına göre değişmektedir. Bu yüzden primlerin ödenmesi için elinizde nakit paranız olması gerektiğini bilmelisiniz.

 

Kadınların doğum borçlanması için ilgili SGK müdürlüklerine dilekçeyle başvurmaları gerekmektedir. Bunun için yapılacak işlemler son derece kolaydır. Özellikle e-devlet üzerinden sürecin kolaylıkla takip edilmesi mümkün olacaktır. Memnun kalacağınız birçok uygulama için süreci güvenle takip edebilir, doğum borçlanması işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu