Ekonomi Haber

Tefe Tüfe Nedir?

Tefe Tüfe Nedir?

 

Ekonomik hayat, çok sayıda alıcı ve satıcı tarafından, mal veya hizmet ürünlerinin, karşılıklı olarak anlaşılan fiyat bedeli üzerinden el değiştirmesi şeklinde sürdürülmektedir. Bu değişim, üreticinin mal veya hizmetini piyasaya arzı ile bu ürünlere karşı tüketicilerin talebi doğrultusunda oluşan fiyat düzeyinde gerçekleşir.

Fiyat kavramı, ekonomi biliminde pek çok durumu açıklamak için kullanılan hayati bir veri olup, özellikle serbest piyasa ekonomisini yaşayan ülkelerde sabit olmayışı ile bilinir. Mal veya hizmet ürünlerinin fiyat düzeylerindeki artış oranları, ekonominin gidişatı hakkında istatistiki bilgiler verdiğinden dolayı, ekonominin analizinde yorumlanmaları çok önemlidir. Fiyatlar düzeylerindeki artışların nedenlerinin bilinmesi için, fiyat seviyeleri belirli başlıklar halinde ele alınır.

Tefe Ne Demektir?

Toptan Eşya Fiyat Endeksi olarak bilinen bu kavram, ekonomik verilerde adından sıkça söz ettirmektedir. Bu noktada bir malın fiyat değişiminin bilinmesinde iki farklı durum ele alınmaktadır. Toptan veya perakende satış olarak bilinen iki durum, malın fiyat değişiminin belirlenmesinde, ayrı ayrı dikkate alınır. Bir malın tüketiciye ulaşmadan önce, ürünün satışının yapılacağı pazarlar veya marketlere toptancılar tarafından yapılan satış fiyatını esas alır.

Yani bir anlamda bu veri, ürünün daha fabrikadan çıkar çıkmaz fiyat değişimini izlemeyi esas alır. Tefe ile kastedilen şey, malın toptan satış fiyatıdır. Bir malın fabrikadan veya üretildiği alandan çıktığı andaki satış fiyatı ile tüketiciye ulaşıncaya kadar ki fiyatlandırılması, Tefe ve Tüfe adıyla ayrı ayrı incelenmesine neden olur.

Tüfe Ne Demektir?

Tüketici Fiyat Endeksi, hane halkı olarak adlandırılan tüketicilerin, satın aldığı; gıda, ulaşım, yakıt gibi çok sayıda mal veya hizmetlerin fiyat değişimlerini ölçmektedir. Tefe, malların toptan satış fiyatını baz alırken, Tüfe, tüketicinin pek çok farklı mal veya hizmet gruplarından oluşan sepete ödediği ortalama fiyatı ölçmektedir.

Tüfe, enflasyon ve deflâsyon dönemlerinin tanımlanmasında yararlanılan bir veri sağlar. Tüfe hesaplaması, oldukça titiz ve detaylı bir şekilde yapılır. Bu endeks, özetlenecek olursa, yaşam maliyeti hakkında analistlere fikirler vermektedir. Bu endeks içindeki belirli bir zaman dilimindeki değişim, yine o dönemdeki enflasyon miktarını, yani tüketilen mal veya hizmet sepetinin fiyatındaki artışı gösterir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu