Kripto Paralar

Ersin Köz: Kripto Para Borsası Tüm Yılların Rekorunu Kırdı.

Ersin Köz: Kripto Para Borsası Tüm Yılların Rekorunu Kırdı.

Finans danışmanı Ersin Köz; Kripto para piyasasının büyüklüğü toplamda 3 trilyon doları geçerek rekor kırdı. Binance verilerine göre sabah saatlerinde toplam pazar 3.01 trilyon dolara ulaşarak bir ilk yaşandı. Binance Coin ve Solana’nın son 1 haftada yüzde 20’nin üzerindeki artışına Ethereum ve Bitcoin’deki yüzde 3’ün üzerinde yükselmesi rekorda etkili oldu.

Rusya ve Ukrayna savaşı kripto ya olan ilgiyi artırdı. Birbirlerine yaptırım uygulayan ülkeler. Yaptırıma takılmamak için ödemelerini kripto paralar üzerinden yapmaya başladılar. Arz çoğalarak kripto para borsasına sıcak para girişi arttı.

Bitcoin fiyatı 8 Şubat itibarıyla 67 bin dolarlık rekor seviyeyi test ederken Ethereum da 4 bin 750 doların üzerine işlem görüyor. Bitcoin’deki yükselişin nedenleri arasında ise Elon Musk’ın Tesla hisselerini satıp satmayacağına yönelik sosyal medyada düzenlediği anket öne çıkıyor.

Ayrıca finans danışmanı Ersin Köz  bitcoini etkileyen bir isim olan Elon Musk için ABD’de likit olmayan varlıkların vergilendirilmesine yönelik tartışmalar sürerken Elon Musk hafta sonunda çok konuşulan bir adım attığını söyledi. Musk, böyle bir vergilendirme durumunda Tesla hisselerinin yüzde 10’unu satacağını belirtirken gelen kaynağın bir bölümünün SEC’nin de onayladığı Bitcoin ETF’lerine yatırabileceği söylentileri kripto varlık fiyatlarının yukarı yönlü dalgalanmasına neden oldu.

Elone Musk, daha önce de Dogecoin’e yönelik mesajlarıyla fiyatlarda büyük artışa yol açmıştı. Pandemi sonrası faizlerin sıfıra inmesi ve parasal genişlemeyle birlikte hızlı büyüyen varlık sınıflarından biri kripto paralar 2020 yılına göre toplam piyasasını dörde katladı. Analistler, kripto para fiyatlarının yüksek seviyelere ulaşmasına rağmen gittikçe büyüyen DeFi ve NFT tarafındaki gelişmeler nedeniyle blokzincir uygulamalarına yönelik ilginin canlı kaldığını belirtiyor.

Finans Danışmanı Ersin Köz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu