Ekonomi Haber

Ev Kirasını Elden Vermek Suç mu?

Ev Kirasını Elden Vermek Suç mu?

 

Kirayı elden ödeme konusu son zamanlarda insanların başını ciddi anlamda ağrıtan bir konu. Eskiden ev sahipleri kiracılardan kira alırken bunu elden tahsil ediyorlardı. Ancak son çıkan yasayla artık ev sahipleri kiracılarından kira tahsilatı yaparken bunu banka üzerinden yapmaları gerekmekte.

Bankaya Yatırılmayan Kiranın Cezası Var mı?

Kiraların banka üzerinden ödenmesinin en önemli sebebi ise mülk sahiplerinin gelir vergisi ödemeleri. Banka hesabına EFT ya da havale yoluyla ödenen kira ödeme işlemi sırasında “Kira Ödemesi” seçeneği tıklanarak yapılıyor. Böyle olunca da ev sahibinin bu gelirden yıllık bir vergi ödemesi gerekmekte. Ancak bu vergiyi ödemek istemeyen ev sahipleri kira bedelini elden almak istiyorlar. Peki, kirayı elden vermenin bir zararı var mı?

Ev Sahibi Kirayı Almadım Diyor

Öncelikle hem ev sahibi hem de kiracı suçlu durumuna düşüyor. Bu durum ortaya çıkarsa ikisi için de ayrı yaptırımlar mevcut. Bunun yanında eğer kiracı kirayı elden teslim ettiğine dair bir belge imzalatmamışsa ev sahibi kirayı almadığını söyleyerek mahkemeye verebilir. Bunun gibi pek çok dava sürekli olarak açılmakta. Kiracı elden kira verdiğini ispatlayamazsa kira kontratında belirtilen yaptırımlara maruz kalabilir. Bu sebepten dolayı kiracı olarak kirayı bankaya yatırmıyor ve elden veriyorsanız, verdiğinize dair bir kâğıdı verdiğiniz kişinin kendi el yazısıyla kirayı aldığını belirten bir ibareyle yazmasını ve imzalamasını isteyiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu