Ekonomi Haber

Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Hangileridir?

Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Hangileridir?

 

Konut sigortası kapsamında müşterilerin merak ettiği birçok soru bulunmaktadır. Bu sorular arasında ilk sırada yer alan Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar hakkında sizlere bilgiler sunmak istiyoruz. İşte sigorta kapsamı dışında kalan durumlara hep birlikte göz atalım.

Kapsam dışında kalan durumlar

Konut içerisinde yer alan paralarınızın ve değerli eşyalarınızın konut sigortası teminatı dışında kaldığını siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz. Bu yüzden de bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak bazı şirketlerin bu belirttiğimiz kıymetli eşyaların ve paralarınızın kilitli bir kasada olması durumunda kapsam dahilinde olduğunu ve bu konuda iyi bir araştırma yapmanız gerektiğini belirtelim.

  • Ülkede meydana gelen salgın hastalıklar, ayaklanmalar, savaş halleri, istilalar ve buna benzer sonuçlar kapsam dışında yer almaktadır.
  • Nükleer olarak oluşan zararlardan da meydana gelen zararlar şirket tarafından karşılanmamaktadır.
  • Devlet tarafından yapılan yıkımlarda da meydana gelen zararlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmayan durumlar arasında yer almaktadır.
  • Özellikle de yaygın gerekçesi ile sigorta kapsamı dışında kalan ev eşyaları da kapsamamaktadır.
  • Aynı zamanda yangın sonucunda zarar görmüş ancak sigorta tarafından karşılanan eşyalarınızın da ekspertizin vereceği rapora göre karşılanmama durumu söz konusu olmaktadır.
  • Sigortalının bilgisi dahilinde olan kayıpların ve zararlarında karşılanma durumu söz konusu olmayacaktır.
  • Evini sigortalı olarak yaptıran kişilerin birlikte yaşadığı kişilerden gelecek zararlara karşı da herhangi bir şekilde sigorta kapsamında zararı karşılatma durumu söz konusu değildir. Özellikle de bu konuda evinizde yaşadığınız kişilerin mala karşı vermiş olduğu zararlar kapsam dışında kalmaktadır.
  • Sigorta kapsamı içerisinde yer alan mekanik parçalarda da meydana gelen hasalar kapsam dışında kalacaktır.
  • Ev içerisinde meydana gelen bir hasarın hasarının giderilmeden kullanılmaya devam edilmesi durumunda, ekspertizin vereceği raporda bunun teyit edilmesi durumunda da sigortanın bu zararı karşılamayacağını belirtelim.

Sigorta şirketi ile anlaşma yapmadan önce konut sigortası ile ilgili olarak merak ettiğiniz diğer sorularınızı sorarak bu konuda daha net bilgi alabilirsiniz. Aklınıza takılan soruların cevaplarını öğrenmek için yorum kısmından bizlere de ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu