Ekonomi Haber

Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Memlekete Göç Yardımı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

 

Göç yardımı, azalan tarım, hayvancılık gibi işlerin eski yoğun dönemlerine dönebilmesi adına memleketine dönmek isteyen ve bu işleri canlandırmayı amaç edinen kişilere verilen destektir. Bu destek, ilgili kurumlarca düzenlenmektedir. Aynı zaman da büyük şehirlerde ki çarpık kentleşmenin önüne geçmek amaçlanmıştır.

Memlekete Dönüş Yardımı

Bu yardımı almak isteyen kişiler ilk olarak hangi alanda çalışacağını devlete bildirmesi gerekir. Üretimin hızlı ve etkin olabilmesi için modern yapılardan faydalanabilmek adına devlet bu kişilere bakanlık aracılığı ile finansal yardımda bulunur. Yardım sadece finansal olmamakla birlikte arıcılık ya da hayvancılık durumunda hayvan ya da arı tedarik edilmektedir.

Bu yüzden kişilerin projelerini kesin yapabilecekleri projelerden oluşturmaları gerekir. Devlet verdiği bu desteği sürekli denetlemekte olup duruma göre yeni kararlar ve yaptırımlar ile karar verme yetkisine sahiptir.

Başvuru Şartları

İlk olarak yapmak istediğiniz işi ve nereye yapacağınızı belirlemelisiniz. Bunun yanında TC vatandaşı olmanız ve yapacağınız işten başka gelirinizin olmaması gerekiyor. Diğer bir şart sosyal olarak herhangi bir yardım ya da güvenceniz bulunmamalıdır. Öğrenci olanlar bu başvuruya başvuramamaktadır.

Ancak açık öğretim ya da uzaktan eğitim şeklinde öğrenim görenler ve memlekete dönenler ya da memlekette bulunan öğrenciler bu başvuruda bulunabilmektedirler. Genel şartlardan bazıları ise yapmak istediğiniz işe dair aynı şekilde tekrar başka bir başvuru yapamazsınız.

Ancak başka alanla ilgili başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında 18 yaşını tamamlamış olmanız ve 41 yaşına girmemiş olmanız gerekir. Diğer bir şart okuryazar olmanız gerekmektedir. Esnaf ya da sanatkâr olmanız durumunda başvuruda bulunamazsınız.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Kişi yardım almayı hayvancılık alanında seçmiş ise devlete bu işi nerede yapacağını belgelendirmesi gerekir. Bu belgelerin teslim edilmesi ve incelenmesi doğrultusunda yardıma karar verilir. Orman Bakanlığı tarafından yapılan bu destek memlekete dönüş olarak adlandırılmıştır.

Yardım almak isteyen kişilerin devletin belirlediği banka olan Ziraat Bankası’na gitmeleri ve belirledikleri alanda başvuruda bulunmaları gerekir. Başvuru incelenir ve kişilerin şartlara uyup uymadığı test edildikten sonra olumlu sonuç olursa destek verilir.

Formun Üstü

Formun Altı

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu