Ekonomi Haber

On Çalışanı Olan İşletmeler Zorunlu Bese Katılıyor

On Çalışanı Olan İşletmeler Zorunlu Bese Katılıyor

Bireysel emeklilik kişilerin birikim yapmalarını sağlayarak yaptığı birikimlerin zaman içerisinde değerlenmesini destekleyen bir emeklilik durumudur. Devlet tarafından desteklenen ve belli oranlarda emeklilik günü dolumun da bir gelirde veren önemli bir emeklilik türüdür.

2017 itibariyle on ve üzerinde çalışanı bulunan işyerleri için çalışanlarına dair bireysel emeklilik zorunlu kılınmıştır. Kişilerin 10’un üzerinde ki çalışanlarına dair çalışanların kazandığı paranın %3’lük dilimini BES’e yatırması durumudur.

Neden Zorunludur?

Bireysel Emeklilik devletin bazı kanunlarla 10 ve üzeri işçi çalıştıranlar için  zorunlu kılınmış ve ilk 2 ay bu işte çalışıp Bireysel Emekliliğini yaptıran kişiler için %3’lük dilimden daha fazla bir oran ile Bireysel Emeklilik desteklenmektedir. Günümüzde işsizlik sayıları düşünüldüğünde devletin çalışanlara dair desteklediği ve çıkarmış olduğu yürütmelik ile belli bir oranda yüzde vererek kişilerin ileride ki durumlarının güvence altına alınması sağlanmıştır. Siz bir işyerine girmiş 10. Kişiyseniz sizin hakkınızda Bireysel Emekliliğin başlatılmasını bilmeniz gerekir.

Kişilerin Emeklilik Hakkında Bilmesi Gerekenler

Başlatılan Bireysel Emekliliğin devlet tarafından desteklenmesi sebebi ile ilk 2 ay devam ettiğinizde yatırdığınız oranın daha fazlasını Bireysel Emekliliğinizi iptal ettiğinizde daha fazla alacağınızı bilmelisiniz. Kişiler Bireysel Emeklilikleri Hakkında şunu da bilmeliler ki 3 yıl önce Bireysel Emekliliğinize son verirseniz devlet size katkı da bulunmayacaktır.

Aynı zaman da 3 ve 6 yıl Bireysel Emekliliğinize devam ettiğiniz sürece Bireysel emeklilik oranınız devlet tarafından %15 katkıyla bir fiyatta çıkacaktır. 10 yıl ve üzeri Bireysel Emekliliğinizi sürdürmüşseniz bu durumda devletin size vereceği katkı %60 oranındadır. Bireysel Emeklilikte diğer bilmeniz gereken siz hangi yılda olursanız olun eğer vefat etmişseniz devletin bireysel emekliliğinize katkısı %100’dür.

Bireysel Emekliliği Kimler Yaptıracak?

Başta söylediğimiz gibi çalışanlarının sayısı 10 ve üzeri olan işyerleri Bireysel Emeklilik yaptırmak zorundadır. Aynı zaman da bu zorunluluğu yerine getirmeyen işverenler hakkında belli bir yaptırımlarda düzenlenmiştir. Sizin SSK’ya yapılan çalışma maaşınızın %3’lük dilimden fazla ya da az Bireysel Emeklilik oranı haberiniz olamadan kesilmiş ya da kesiliyorsa ise gerekli bilgiyi ilgili kurumlardan talep edebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu