ads

Salonu Zenginleştiren Orta Sehpa Modelleri

Salonu Zenginleştiren Orta Sehpa Modelleri

Orta sehpalar, işlevsel özellikleriyle öne çıkmanın yanında,evlerin en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Stil ve uyumu işlevsellikle buluşturan orta sehpalar,farklı amaçlara hizmet edecek şekillerde tasarlanmıştır.Bu şekilde hem ev dekorasyonunu tamamlar hem de ihtiyaçlarınızı karşılar.

 

Çay ya da kahve taşımak, telefon ve cüzdan gibi objeleri kolay ulaşılabilir bir noktaya yerleştirmek en önemli faydalarındandır. Bunun yanında tamamlayıcı aksesuarları sergilemek için kullanılan sehpalara, tekerlek eklenerek hareket özelliği de  kazandırılır. . Hem işlevsel hem de görsel olarak  kullanılabilen orta sehpa tekerleği mobilyanın tasarımını başka boyutlara götürür.

Orta Sehpa Modelleri

Orta sehpalar, mobilyalar arasında şüphesiz en üst sıralarda yer alacak ürünlerden biridir. Hem dekoratif özellikleri hem de pratik kullanımları ile evlerin bütünlüğünü tamamlayan başlıca unsurlar arasında yer alırlar. Evinizin havasını tamamen değiştiren bu orta sehpaların çok fazla çeşitleri vardır.

 

Salondaki mobilyalar ile orta sehpanın uyumlu olmasının önemi büyüktür. Orta sehpaların kullanımı sadece ev ile sınırlı kalmaz. Ofis gibi işyerlerinde sıklıkla kullanılan orta sehpalar tasarım ve kullanış açısından önemli mobilyalardır.Orta sehpaların renk ve tasarımlarının yanında üretildiği materyaller de çeşitlilik gösterir.

 

Seçilen malzemeye göre orta sehpanın dayanıklılığı da değişir. Metal malzemelerin yanında ahşap,masif, cam ve ceviz gibi materyallerde kullanılır. Orta sehpalar genellikle çok büyük boyutlara sahip olmazlar.

Zigonlu ve Parçalı Orta Sehpalar

Zigonlu veya parçalı tasarlanan orta sehpalar, özellikle misafir ağırlarken kullanım açısından büyük kolaylık sağlar. Mobilyalarınıza göre farklı materyallerden üretilebilirler. Büyüklü küçüklü ve iç içe geçmeli modelleri sayesinde evinize modern bir hava katar.Ahşap, cam, ceviz, metal hatta bu birçok malzemenin ortak kullanımından oluşan tasarımları vardır. Kullanıcılar kullanışlı olması ve göze hitap etmesi açısından sıklıkla bu modeli tercih ederler.

Bambu ve Hasır Orta Sehpalar

Bambu ve hasırdan üretilen orta sehpalar sıklıkla evlerin bahçelerinde ve balkonlarda kullanılır. Doğal bir görünüme sahip olan bu modeller hava şartlarına da uygun olarak tasarlanmıştır. Keyifli anlarınıza eşlik edecek bu orta sehpa modeli genellikle minimal bir tasarıma sahiptir. Fakat üzerinde sergileyeceğiniz nesneler ile dekorasyonu başka bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Açılır Kapanır Orta Sehpalar

Açılıp genişletilebilen ya da kapatılıp küçültülebilen orta sehpa modelleri de mevcuttur. Bu modeller evinizin büyüklüğüne adapte olmayı hedefler. Kullanmadığınız zaman kapatıp küçülteceğiniz bu model sayesinde evinizde ferah bir görünüm sağlayabilirsiniz. Üstelik bu model sayesinde yerden tasarruf etmek de mümkündür.

Yüksek Orta Sehpalar

Sıklıkla tercih edilen bir diğer model ise yüksek orta sehpalardır. Bu modeller genellikle raflı veya çekmeceli tasarıma sahiptir. Bu sayede gizli bir depolama alanı oluştururlar.Bu model işlevselliği artırmasının yanında çekmece görünümü ile daha şık bir görüntü sağlar. Açık raf şeklinde tercih edilen modellerinde ise aksesuarlarınızı sergileyebilirsiniz.

Köşeli ve Köşesiz Orta Sehpalar

Orta sehpalar genellikle çok büyük tasarlanmazlar.Fakat büyük evlerde büyük ve köşeli orta sehpalar tercih edilebilir.Örneğin dikdörtgen sehpalar büyük evler için uygundur.  Küçük evlerde ise köşeli olmayan orta sehpalar daha çok tercih edilir. Örneğin oval veya yuvarlak orta sehpalar küçük evlerde sıklıkla kullanılır.Aynı zamanda çocuklu evlerde de köşesiz modeller tercih edilmelidir.

 

Orta Sehpalarda Tekerlek Kullanımı

Genellikle orta sehpalara hareket kazandırmak için; tablalı sehpa tekerleği, civatalı sehpa tekerleği ve delik bağlantılı sehpa tekerleği takılır.Bunun yanında hem hareket hem de görsellik kazandırılması için sıklıkla tercih edilen tekerlek çeşitleri şeffaf tekerlek, plastik tekerlek ve küre tekerlektir.

 

Orta sehpalar en görünen mobilyalardan olduğu için seçim yaparken dikkatli olunmalıdır. Orta sehpalar ayrıca diğer mobilyalardan görünüş, büyüklük ve tasarım yönüyle farklılaşırlar. Bu sebeple iyi bir orta sehpa seçmek önemlidir.Bu seçim yapılırken orta sehpanın görselliği kadar işlevselliğine de dikkat edilmelidir.

 

Orta sehpalar ahşap, metal ve mermerden yapılabilirler. İç içe geçen, asimetrik veya minimal olarak kullanabileceğiniz çok fazla orta sehpa modeli vardır. Tercih ettiğiniz orta sehpa modelinin tekerlek ile tasarlanmış olması görsel olarak orta sehpayı bambaşka bir boyuta taşır.Dilerseniz orta sehpanıza sonradan teker de ekleyebilirsiniz.

 

Orta sehpanıza şeffaf bir teker takmak, hem sehpaya boyut kazandırır hem de modern bir görünüm elde etmenizi sağlar.Orta sehpalarınız için kullanabileceğiniz küre tekerlekler de salonunuz için şık bir alternatiftir. Amacınız sadece orta sehpanıza hareket kazandırmak ise, kolaylıkla takabileceğiniz tablalı tekerlek, civatalı tekerlek ve delik bağlantılı sehpa tekerleği modelleri vardır. tekerteker.com hem zevkinize hem de ihtiyacınıza uygun tüm modelleri beğeninize sunar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu