Ekonomi Haber

Şampiyonlar Ligi Finali'nde Tekfen İnşaat İmzası

Tüm dünyada futbol severlerin gözü, Manchester City – Inter arasında İstanbul’da oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finaline çevrildi. Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği dev final maçına ev sahipliğini Tekfen İnşaat’ın yapımını üstlendiği Atatürk Olimpiyat Stadı yapacak.

2005 yılında Liverpool ve Milan arasında oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi final maçının da oynandığı Atatürk Olimpiyat Stadı’nın 10 Haziran akşamı 72 bin kişiyi ağırlaması bekleniyor. Bu büyük mücadele, canlı yayınlar aracılığı ile 225 ülkeden 380 milyon kişiye ulaşacak.

Tekfen İnşaat’ın yapımını gerçekleştirdiği 75 bin seyirci kapasiteli Atatürk Stadyumu, 10 Haziran’da milyonlarca futbolseverin merakla beklediği UEFA Şampiyonlar Ligi final mücadelesi heyecanına sahne olacak. Manchester City – Inter arasında oynanacak olan final maçı ile Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun 72 bin biletli seyirciyi ağırlaması beklenirken, karşılaşma canlı yayınlar aracılığı ile 225 ülkeden 380 milyon kişiyi ekranlara bağlayacak.

Tekfen İnşaat tarafından yapılan Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nun dünyanın sayılı statlarından biri olarak büyük organizasyonlara ev sahipliği yaptığını ifade eden Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz, “2005 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi final maçında Liverpool ve AC Milan takımları ile milyonlarca futbol severi ağırlayan Atatürk Olimpiyat Stadı, 10 Haziran’da yeniden büyük mücadeleye sahne olmaya hazırlanıyorTekfen İnşaat olarak imzamızı attığımız Atatürk Olimpiyat Stadı’nın tamamlandığı günden beri spor tarihinde yer edecek çok önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmasıbizim için çok gurur verici. Dünyanın dört bir yanından gelen on binlerce futbolseveri ağırlayabilen ve bu sayede de ülke ekonomisine katkı sağlayan böyle bir stadı inşa etmiş olmaktan onur duyuyoruz” dedi.

İnşa ettiği stadyumlarla spor tesisleri yapımındaki uzmanlığını kanıtladı

Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yapımının ardından bu alanda birçok farklı projeyi daha hayata geçirerek uzmanlığını pekiştiren Tekfen İnşaat’ın, önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yanı sıra Bakû Olimpiyat Stadyumu’nda da imzası var. 2015 yılında yapımı tamamlanan Bakû Olimpiyat Stadyumu, üç önemli futbol organizasyonunun merkezi oldu. 2015’te 1. Avrupa Oyunları’nın düzenlendiği stadyumda 2019 UEFA Avrupa Ligi final maçı ve EURO 2020’de ise bazı grup maçları oynandı. Tekfen İnşaat’ın 2017 yılında yapımını üstlendiği Al Thumama Stadyumu ise 22 Ekim 2021’de Emir Kupası finali ile kapılarını seyircilere açtı. 2022 FIFA Dünya Kupası çeyrek final maçı da bu stadyumda gerçekleştirildi.

Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kafkasya ve Orta Asya, Doğu ve Orta Avrupa’da büyük başarılara sahip uluslararası bir müteahhit olan Tekfen İnşaat’ın geniş çaplı faaliyetleri, otoyol, prestijli ve tasarım harikası yönetim binaları, ve stadyumlar gibi ağır inşaat işlerinden rafineriler ve petrokimya tesislerine; uydu kentlerden büyük endüstriyel işleme tesislerine; boru hatları ve deniz yapılarından güç tesislerine kadar çeşitlilik göstermektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu