Ekonomi Haber

Sanal Pos Nedir Kimler Tarafından Kullanılır?

Sanal Pos Nedir Kimler Tarafından Kullanılır?

 

Teknoloji hayatımıza girdikten sonra bankacılık sektöründe de birçok değişiklik ve yenilik meydana geldi. Bu yenilikler arasında en çok bilinenler kredi kartı ve banka kartıdır. Bu kartlar sayesinde nakit parayaa ihtiyaç duymadan alışverişlerimizi yapabiliyoruz. Mağazalarda kart ile alışveriş yaparken POS cihazlarını kullanıyoruz. Bu cihazların online alışverişlerde kullanılan türüne de sanal POS adı verilir ve son dönemde oldukça popülerdir.

Aynı normal POS cihazındaki sistem gibi işleyen Sanal POS üzerinden alışveriş yaptığınızda tutar banka kartınız veya kredi kartınızdan çekilerek satıcının hesabına aktarılır. Bu noktada güvenli alışveriş yapabilmeniz için şifre ve telefon numarası bilgileri de kullanılır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber neredeyse her insan internet alışverişini aktif olarak kullanıyor. Bu sayede sanal POS üzerinden ödeme yapan bireylerin çoğu bu yöntemden memnun olduklarını ve güvenli bulduklarını belirtmişlerdir.

Sanal Pos Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Sanal pos kullanmak isteyen kişilerin alıcı veya satıcı olması gerekir. Eğer online alışveriş yapan bir alıcı iseniz sistem sizi otomatikman sanal posa yönlendirilebilir. Bu noktada sitenin sanal pos sisteminin bulunmaması durumunda farklı ödeme yöntemleri de tercih edilebilir. Eğer satıcı statüsünde iseniz sanal pos kullanabilmek için bu hizmete sahip olmanız gerekir. Ancak sanal pos kullanabilmeniz için kurulu bir şirketiniz olmalıdır aksi takdirde sanal pos yerine başka bir ödeme  yöntemi tercih etmeniz gerekir.

Sanal Pos Kullanmak Güvenli Midir?

Günümüzde adı duyulmuş ve güvenilir olan çok sayıda internet sitesi işlemlerini sanal pos üzerinden yapmaktadır. Alıcı siparişi verdikten sonra internet sitesi kullanınıcın kart ve kişisel bilgilerini ister. Daha sonrasında bankaya ait olan sanal pos sistemine yönlendirir. Bu noktada kullanıcının banka üzerinde kayıtlı olan telefonuna bir şifre gönderilir ve alıcının bu şifreyi sisteme girip onaylaması beklenir.

Şifreler tek kullanımlık olduğu için kartınızın çalınma ve kaybolma durumlarında avantaj sağlar. Sadece sizin telefonunuza gelen şifre sayesinde sizden başka kimse kartınızla sanal pos üzerinden alışveriş yapamaz. Bu sebeple, sanal pos kullanmak oldukça güvenli ve tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu