MAGAZİN

Saudi EXIM, karşılıklı ticareti artırmak için Türkiye Finans ve Türk Eximbank ile anlaşmalar imzaladı

Suudi İhracat-İthalat Bankası (Saudi EXIM), Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye petrol dışı ihracatını finanse etmek üzere Türkiye Finans Katılım Bankası ile 26 milyon dolarlık bir kredi limiti anlaşmasına imza attı. Türk tarafıyla imzalanan ve türünün ilk örneği olan anlaşma, Saudi EXİM Bank CEO’su Ekselansları Eng. Saad Alkhalb ve Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam tarafından imzalandı.

Saudi EXIM, Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank) ile uzmanlık paylaşımı ve iki ülke arasındaki karşılıklı ihracatın desteklenmesi de dâhil olmak üzere çok yönlü işbirliği için bir anlaşma daha imzaladı. H. E. Eng. Alkhalb, Saudi EXIM anlaşmasını Türk Eximbank’taki mevkidaşı Ali Güney ile imzaladı.

Her iki imza da İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Forumu sırasında atıldı. Suudi Arabistan’ın Türk finans kuruluşlarıyla olan ortaklıklarının ve bankanın hem yerel hem de yabancı ortaklıklarını büyütme ve genişletme arayışının bir parçası olan bu iki anlaşma sayesinde banka, Suudi Arabistan’ın petrol dışı ihracatının büyümesine ve küresel olarak rekabetçi hale gelmesine yardımcı olacak, sürekli büyüyen bir dizi kredi çözümü ve hizmeti sunabilecek.

Alkhalb, “Bu iki anlaşma, Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerde ileriye doğru atılmış bir adım ve yeni bir ticaret yoludur. Anlaşmalar, Saudi EXIM’in Suudi ihracatçılara ve Türk ithalatçılara bir dizi finansman ve kredi çözümüyle yardımcı olma ve Türkiye’ye ihracatımızın finansmanındaki eksiklikleri giderme çabalarının bir parçasıdır” dedi.

Alkhalb, Saudi EXIM’in daha fazla sayıda yerel ve uluslararası finans kuruluşuyla Suudi ihracatını destekleyecek anlaşmalar yapacağını ve böylece petrol dışı ihracatın gayri safi yurtiçi hasılaya katkısının şu anda yüzde 16’dan 2030 yılına kadar en az yüzde 50’ye çıkarılmasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, Saudi EXIM ile yapılan anlaşmanın Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirdiğini ve karşılıklı fayda sağlayan yatırım olanakları için yeni bir fırsat sunduğunu söyledi. Akşam ayrıca, Saudi EXIM’in finans ve kredi piyasasında saygın bir konuma sahip olduğunu, Suudi ihracatçıların ve Türk ithalatçıların büyük bir destekçisi olduğunu da belirtti.

Ali Güney ise, Türk Eximbank ile Saudi EXIM arasındaki anlaşmanın karşılıklı ticarette yeni bir sayfa açtığını ifade etti. Türk tarafının, küresel ticaretin yararına ideal coğrafi konumlara ve küresel pazarlarda güçlü itibarlara sahip olan her iki ülkenin yararına olacak şekilde Türk Eximbank ile Suudi finans kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirme konusunda istekli olduğunu ve her iki ülkenin de küresel ticaret arenasında yükselme arzusunu paylaştığını vurguladı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu