Ekonomi Haber

Sigortasız Kişiye Kredi

Sigortasız Kişiye Kredi

Bankalar genelde sosyal güvencesi olan kişilere kredi vermeyi tercih etmektedirler. Çünkü düzenli maaş alan kişilerin geri ödemeleri maaş yatış tarihlerine göre planlanarak hesaplanmaktadır.

Sigortasız Kişiye Kredi Verilir Mi?

Sosyal güvenesi olmayan, çalışmayan, ya da geçici olarak gündelik çalışan ve düzenli geliri olmayan kişilere bankalar kredi vermeyi tercih etmeseler de bazı şartları taşıması koşulu ile kredi veren bankalar da vardır.

  • Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin kooperatif aracılığı ile yılın belli dönemlerinde belgeleyebildikleri gelirlerinin olması,
  • Kendileri bizzat çalışmadıkları halde şirket hisselerinin olması ve bunu gelir olarak belgeleyebilmesi,
  • Kendi adına kayıtlı olma koşulu ile gayrimenkullerinden belgeleyebilecekleri kira gelirlerinin olması gibi şartlarda sigortasız olan kişilere kredi verilebilmektedir.

Kredi Çekmek İçin Kefil Göstermek Şart Mı?

Düzenli bir geliriniz varsa ve kredi notunuz düşük değilse kefil gösterilmesine gerek yoktur. Ancak yüksek miktarlarda kredi talep etmek ev ya da araba kredisi gibi, bazı bankalar tarafından kefil gösterme şartı aranmaktadır.

İpotek Nedir?

Bankalardan alınacak olan borç karşılığında, borç ödeninceye kadar süren süreçte borçluya ait gayrimenkul (taşınamaz malın) ev, arsa, dükkân gibi alacaklının (bankanın) güvenceye alınması için tapu siciline işlemesi işlemidir. Yani bir ya da birden fazla mülkünü ipotek ettirerek yüksek miktarlarda kredi talep etmek mümkündür. Bu durum da bankadan bankaya değişmekte, bazı bankalar bu gibi taleplere sıcak bakmayabilmektedir.

Kredi Talep Edebilmem İçin Kaç Yıllık Çalışan Olmalıyım?

  • Bazı bankalar son işyerinde minimum 3 aylık sigortalı olarak çalışıyor olmasını yeterli bulmaktadır.
  • Bir diğer kriter de toplam olarak çalışma süresinin minimum 1 yıl (12 ay) olması şartı olarak belirlemektedir.

Bu gibi kriterler bankaların prensip kararlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Kredi Çekmek İçin Hangi Bankayı Tercih Etmeliyim?

Sürekli olarak finansal işlemlerinizi yaptığınız, maaşınızı aldığınız, faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek ödenmesini sağladığınız bankadan kredi talebinde bulunmanız çok daha isabetli olmaktadır. Çünkü bu gibi işleyişler, kredi talebinde bulunan kişinin finansal işlemlerini yakından takip edebildiği için bankaya güven vermektedir. Yani gelirini ve giderini yakından takip edebilmesi güveni artırmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu