Ekonomi Haber

SPX Dağyenice Ultra Maratonu'nda heyecan sona erdi

Nilüfer Belediyesi’nin de desteklediği bu yıl 4’ncüsü düzenlenen SPX Dağyenice Ultra Maratonu tamamlandı. 20 farklı ülkeden 2 bin sporcunun katıldığı maratonda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Bursa’nın en gizemli köşesi Dağyenice’den başlayıp birbirinden güzel üç gölün manzarası eşliğinde patikalardan devam eden SPX Dağyenice Ultra Maratonu bu yıl 4.  kez düzenlendi. Maratonda  bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş  yıldönümü nedeniyle ilk kez  100K maratonu da düzenlendi. 100K Maratonu 19 Mayıs günü başladı ve 22 saat sürdü. 110 sporcunun Gölyazı Köprüsü’nden  başladığı  100 kilometrelik yarışta Oğuzhan Emre Singer  10 saat 49 dakikalık sürede finishe gelen ilk sporcu oldu.  Maratona katılan kadın sporcu İrem Can Ayaz 11 saat 10 dakikalık süre ile genel klasmanda ikinci olurken, kadınlar kategorisinde de  açık ara birinci oldu.

Maratonun  diğer etapları 20 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşti.  61 K toprak, 33 K su, 15 K ateş ve 6 K göl parkurlarının yer aldığı maratonda  sporcular birbirinden zorlu etaplarda zamana karşı yarıştı. Sporcular aynı anda  yağmur sebebiyle ağırlaşan parkurlarla da mücadele ettiler. Zorlu yarışlardan biri olan 61K yarışında erkeklerde Baran Nalbantoğlu, kadınlarda Nuray Bulut Göktepe  mutlu sona ulaştı.  Yoğun katılımın olduğu 33K parkurunda  erkeklerde Ege Yoldüren, kadınlarda Dilan Atak  bitiş noktasına ilk gelen sporcular oldu.  15K parkurunda  erkeklerde İsmail Özkan, kadınlarda Çiğdem Gülgeç Tütüncü rakiplerinin önünde   yarışı tamamladılar.  Kros ve doğa koşularına yeni başlayanları özendirmek için yapılan 6K  parkurunu erkeklerde Mehmet Aydıngör, kadınlarda Büşra Kaya birinci oldu. Ayrıca +40 ve +50 kategorilerinde de derecelendirmeler yapıldı.

Maratonda dereceye girenlere kupa ve hediyeleri Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ve yarışma sponsorları tarafından verildi.   Tüm sporcu ve organizatörleri kutlayan Başkan Turgay Erdem,  “Nilüfer’in güzelliklerini sergileyen, eşsiz bir doğaya sahip olan Dağyenice bölgesi ve Mysia Yolları’nı  tüm ülkemize tanıttığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bu maratona katılım her yıl katlanarak artıyor. Önümüzdeki süreçteki yarışlara daha fazla ülke, daha fazla sporcu katılacağından eminiz.  Bu da  Bursa ve Nilüfer’in tanıtımına  önemli katkılar sağlıyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu