ads

Avşa adasında gezilecek yerler

Avşa adasında gezilecek yerler

En güzel tatil beldelerinden biri olan avşa adası hem konaklama imkanları ile hem de doğal güzellikleri ile mutlaka herkesin gezip görmesi gereken yerlerin başında gelir. Her yıl onlarca tatilciyi bünyesinde barındıran avşa adası sadece doğal güzellikleri ile değil, çeşitli eğlenceli aktiviteleri ile de tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Özellikle tertemiz denizi ve muhteşem görsellikteki doğası ile avşa adasında gezilip, görülmesi gereken pek çok yer mevcuttur. Başta şirin sokakları, insanın içini ısıtan mimarisi ile dünya üzerinde sayılı tatil beldelerinden biri olmayı başarmıştır.

Avşa Adası Konaklama Yapısı

Adanın genel yapısı içerisinde 1000`e yakın otel, pansiyon, apart ve kiralık evler gibi konaklama tesisi bulunmaktadır. Konaklamada pansiyonlar ön plana çıksada 2 ve 3 yıldızlı otellerde hizmet vermektedir. Avşa adası otelleri sabah ve akşam yemeği dahilinde yarım pansiyon hizmet vermektedir. Havuzlu otel arayanlar yiğitler köyü otelleri`ne bakabilir.

İşte Avşa Adasının En Sevilen Mekanları

Avşa adası herkesin sevebileceği nadir yerlerden biridir. Yani burada herkes kendinden bir parça bulabilir. En sevilen ve mutlaka gezilmesi gereken yerleri ise;

Değirmenardı mevkii; avşa adasına gittiğinizde mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerlerden biri değirmenardı mevkiidir. Burada güneşin batışını en güzel haliyle gözlemleyebilirsiniz. Sahile yakın olması sebebi ile de hem denizi hem de gün batımını en keyifli haliyle gözlemleyebilirsiniz. Bölgede bulunan tarihi değirmende fotoğraf çekilp tatil anılarınızı renklendirebilirsiniz. Ayrıca değirmenardı mevkiinde birbirinden şık butik otelleri de bir arada bulabilirsiniz.

Şarap fabrikaları; şarap fabrikaları ile ünlü olan avşa adası şarap sevenlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Burada en ünlü şarap fabrikaları ise bortaçina ile büyülübağ fabrikalarıdır. Bu fabrikalarda üretilen şaraplar için ada karsı ismi verilen üzümler kullanılmaktadır. Eşsiz lezzeti ile şarap sevenlerin damaklarında harika bir lezzet bırakacaktır. Ayrıca isteyen ziyaretçilere de şarap ikramı yapılmaktadır. Yani şarap fabrikalarını gezdiğinizde istediğiniz şarabın tadına bakabilirsiniz.

Avşa sahili; eğer denizde yüzmek ve tertemiz denizin sonsuz tadını çıkarmak isterseniz kesinlikle ilk tercihinizi avşa merkez sahilinden yana kullanmanız önerilir. Burada denizde yüzebileceğiniz gibi tekne kiralayıp, koyları da gezebilirsiniz. Yani dilediğiniz zaman denizin muhteşem güzelliklerine şahit olabilirsiniz.Diğer taraftan adanın tüm yaşam merkezide bu sahil üzerindedir. Restoranlar, kafeler, hediyelikçiler ve butikler bu sahil üzerindedir. Adanın meşhur gece hayatının yaşandığı barlar caddeside bu sahil üzerindedir.

Yiğitler köyü; eğer avşa adasında tatil planlıyorsanız o halde yiğitler köyünü de mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Burada köyü gezebileceğiniz gibi denizin de tadını çıkarabilirsiniz. Avşa adası plajları arasında en popüler olanları yiğitler köyüne yakın noktadadır. Bunun dışında yiğitler köyünde yer alan ali baba türbesini de gezmeniz mutlaka tavsiye edilir. Yiğitler köyüne ulaşım da oldukça kolaydır. Eğer kendi aracınızla gitmek istemezseniz, her yarım saatte bir geçen dolmuşları tercih edebilirsiniz.

Altınkum Koyu; Altınkum koyu da yiğitler köyü gibi ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Yiğitler köyüne oldukça yakın bir konumda bulunduğu için aynı gün içersinde bu koyuda gezmeniz mümkün olacaktır. Altınkum koyuna mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz. Özellikle Şahintepesi adlı restoranda adanın nefis deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Altınkum koyu masmavi rengi ve berrak yapısı ile tatilciler tarafından tam not almayı başarmıştır. Bu nedenle altınkum koyunda mutlaka denizde vakit geçirmeniz önerilir.

Çınar Koyu; Çınar koyu da avşa adasında gezilecek yerler arasında bulunmaktadır. Adanın en büyük koyu olmasının yanı sıra koyda tarihi çınar ağaçlarıda bulunmaktadır. Adını bu çınar ağaçlarından alan koy kırsal bir yapıdadır. Doğal güzellikleri ile beğenilen çınar koyuna gitmenizi kesinlikle önermekteyiz.

Avşa adasına ulaşım 3 yoldan gerçekleşmektedir. Tatilcilerin büyük oranda geldiği istanbul, yenikapı ve bostancı İdo seferleri ile adaya ulaşım sağlanmaktadır. 2. yol Tekirdağ Avşa Feribot Seferleri ile gerçekleştirilmektedir. Son olarakda Gestaş Avşa Adası Seferleri ile Erdek`ten ulaşım sağlanabiliyor.

Avşa adasında gezilecek yerler oldukça fazladır. Eğer tam anlamı ile dinlenip, huzur bulmak isterseniz tatiliniz için avşa adasını tercih etmeniz önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu