Yatırım Önerileri

Ev/Gayrimenkul Almak Karlı Bir Yatırım Mıdır?

Ev/Gayrimenkul Almak Karlı Bir Yatırım Mıdır?

 

İnsanlar kimi zaman yatırım yapmak isterler. Bunun için de kendileri için en uygun olan seçeneği kullanmak isterler. Nitekim yatırım yapmak isteyen kişilerin karşısına farklı türden yatırım seçenekleri çıkar. Bunlardan bir tanesi de ev ya da daha genel bir ifade ediş biçimi ile gayrimenkul alımıdır. İnsanlar ellerinde olan parayı ev alarak mı, döviz alarak mı, yoksa faize yatırarak mı değerlendirme konusunda kimi zaman endişeleri olsa da doğru zamanda, iyi bir gayrimenkul alımı alımı her zaman için doğru ve son derece karlı olan bir yatırım türüdür. Elbette analizler çok iyi yapılmalı, gerekli olması durumunda bu konuda bir uzmandan danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Gayrimenkul Yatırımı Yapmak İçin En Doğru Zaman Ne Zamandır? 

Üstte de ifade edilmeye çalışıldığı alınan gayrimenkulün her anlamda karlı bir yatırım olması için diğer pek çok işte olduğu gibi zamanlama son derece önemlidir. Ev alırken doğru zamanı belirleyen kriterlerin başında hangi dönemde alınacağı vardır. Ev almak isteyenler için en doğru mevsim rekabetin daha az olduğu, insanların daha kendi işinde gücünde olduğu kış aylarıdır. Yaz aylarında ise özellikle gözde turistik bölgelerde fiyatlar yükselecektir. Kasım Aralık ayları tüm gayrimenkul yatırımları için en doğru zamandır.

Yine ister ev alımı olsun, ister diğer türden gayrimenkuller alınırken eğer kişinin cebinde nakit olarak gayrimenkul alımına yetecek kadar para var ise o zaman konut faizlerinin yüksek olduğu dönemde gayrimenkul alınması kişiyi avantajlı hale getirir. Eğer kredi ile ev alınarak yatırım yapılacak ise o zaman konut kredi faizlerinin en düşük olduğu dönemde böylesi bir yatırım yapılmalıdır.

Ev/Gayrimenkul Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Gayrimenkul yatırımının özellikle ev yatırımının karlı bir yatırım olabilmesi için gayrimenkulün konumu son derece önemlidir. Merkezi yerde ulaşımı kolay olan yerlerden gayrimenkuller alınmalıdır. Yine özellikle ev alınır iken bilinmesi gereken bir diğer husus evin yeridir. Eğer bir apartman katı alınacak ise ara katta olan ev alınmalıdır. Giriş katı ve çatı katları alınmamalıdır. Ayrıca güney cephe olan, güneş görev evler doğru yatırımlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu