Yatırım Önerileri

Sertifikalı Tektaş Yüzük Modelleri

Sertifikalı Tektaş Yüzük Modelleri

 

Nasıl ki bir beyaz eşya ya da mobilya ürünü satın aldığınızda bu ürünlerin kullanım kılavuzu ve garanti belgesini talep ediyorsanız almış olduğunuz her pırlanta ürünün de sertifikalı olmasına dikkat etmelisiniz. Satın almış olduğunuz her pırlanta ürünün sertifikalı olmasına dikkat ettiğiniz takdirde almış olduğunuz pırlanta tektaş yüzük, pırlanta kolye ya da farklı modeldeki takının değerini koruma altına almış olursunuz.

Doğanın bizlere takdim etmiş olduğu eşsiz bir taş olan pırlantanın değerini ortaya çıkaran pek çok unsurdan birisi de pırlanta satın alındığında ürünün yanında verilen sertifikalardır. Peki, pırlanta sertifikası ne anlama gelmektedir? Pırlanta sertifikası ile ilgili temel olarak neler bilinmelidir?

Pırlanta Sertifikaları Neden Önemlidir?

Tektaş yüzük pırlanta, pırlanta kolye, pırlanta bileklik ya da başka herhangi bir pırlanta modelin sınıflandırılmasında dört önemli karakteristik özellik mevcuttur. Bu dört ana özellik pırlantanın 4C’si olarak isimlendirilmiştir: Renk, berraklık, kesim ve karat ağırlığı. İşte sıralamış olduğumuz bu karakteristik özellikler işinin ehli pırlanta uzmanları tarafından ölçülür, değerlendirilir ve detaylı olarak belgelenir. Ortaya çıkan bu belge pırlanta sertifikası ya da derecelendirme raporu olarak adlandırılmaktadır.

Sertifikalı pırlanta tektaş yüzük ya da farklı bir pırlanta ürün satın alan kişinin en büyük avantajı ne almış olduğunu bilmesidir. Pırlanta sertifikaları pırlantanın kalitesini ve değerini açık bir şekilde ortaya sermektedir. Pırlantanın 4C’si doğrultusunda satın almış olduğunuz ürünün detaylı özellikleri sertifika üzerinde yazılı olmaktadır.

Pırlanta ürünlerde HRD ve GIA sertifikalarına sahip olmak önemli bir ayrıcalık olarak görülmektedir. Bu sertifikalar uluslararası sertifikalar olup taşlar ve pırlantalar bağımsız uzmanlarca değerlendirme altına alınmaktadır. GIA tarafından pırlanta ürünlere verilen GIA Sertifikası’na bağlı olarak satın alma işlemi yapan alıcılar, almış oldukları pırlanta ürünleri huzurla kullanabilmektedir. Dünya genelinde bir otorite olarak kabul edilen HRD Antwerp sertifikası ise bir diğer önemli sertifikadır.

HRD sertifikalı pırlanta tek taş yüzüklerin en popülerlerinin fiyatı 2.500 TL civarlarından başlayıp 10.000 TL’ye kadar uzanırken; GIA sertifikalı pırlanta tektaş yüzük modellerinin fiyatı ise 5.000 ila 30.000 TL arasında değişim gösterebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu