Ekonomi Haber

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

 

Devlet öğrencilerinin öğrenimlerini sağlayabilmeleri için öğrencilere bazı imkânlar sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de öğrenim kredisidir. Öğrenim kredisine her öğrenci başvuruda bulunabilmektedir.

Öğrenim kredisi normal burs ile aynı oranda verilir ve aynı oranda arttırılır. Devletin durumu olmayan öğrencilere verdiği karşılıksız bursların yanında durumu olan fakat öğrenimini rahat sağlayabilmesini sağlamak için diğer öğrencilere de öğrenim kredisi avantajı bulunmaktadır.

Öğrenciler KYK’nın başvuru sayfasını takip etmeli ve başvurular başladığında belirtilen tarihler arasında başvuruda bulunmalıdır. Başvuruda bulunmayan öğrencilere burs ya da kredi verilmez. Burada önemli şartlardan bir tanesi öğrencinin öğrenim kredisi için açılan başvuruyu yapmış olmasıdır.

KYK Kredisi İçin Başvuru Şartları

Öğrencinin ülkede öğrenci konumunda aktif olarak bulunması gerekir. Bunun yanında devlet üniversitesinin normal öğretim ve 2. Öğretim bölümünde yer alması önemli değildir. Hatta özel ve vakıf üniversitelerinde öğrenci olanlarda öğrenim kredisine başvurabilirler.

Üniversitede yüksek lisans yapan öğrenciler ve herhangi bir açık öğretim fakültesinde okuyan öğrenci konumunda bulunması yeterlidir. Bu başvurularda bulunabilmeniz için bölümünüz ön lisans veya lisans olmanız fark etmez. Öğrenci olmanız öğreniminize devam ediyor olmanız yeterlidir.

KYK Kredisine Başvuru ve Kabul

Kredi KYK’nın sayfasında başvuruya açılır. Aynı zamanda e devlet üzerinden de başvuru işlemi yapılabilir. Öğrenciler gerekli bilgileri doldurarak ve gerekli belgeleri sayfaya yükleyerek başvuruda bulunur. Başvurular belli bir zaman diliminde son bulur. O yüzden öğrencilerin bu süre içerisinde başvuru yapması gerekir.

Başvuru yapan öğrencilerin başvuru sonuçları açıklandığında, öğrenciler sorgulama sonucunda kredi çıkmış ve çıkan krediyi almak istiyorlar ise sorgulama sayfasında açılan onay bilgilerini onaylaması gerekir.

Daha sonra öğrenciler ilgili bankaya giderek adlarına düzenlenen öğrenim belgelerini onaylamaları ve imza atmaları gerekir. Bu kabul etme sürecinden sonra öğrencinin adına bir genç kart çıkartılır. Öğrenci bu kart sayesinde ilk aydan itibaren son aya kadar kredisini alabilir.

KYK Kredisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrenci kredisini aldıktan sonra limit arttırma işlemi yapamaz ve öğrenciler öğrenim kredisini tekrar mezun olduktan sonra ödemeleri gerektiğini bilmeliler. Öğrencinin burs almış olması ve öğreniminin kötüye gidiyor olması durumunda öğrencinin bursu krediye otomatik olarak döner öğrenci bu konuda sadece bilgilendirilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu