Genel

Türkiye’nin Yerli Silahları Hangileri?

Türkiye’nin Yerli Silahları Hangileri?

 

Türk savunma sisteminin her geçen gün gelişen ve değişen sistemi ile önemli projeler uygulanıyor. Son dönemlerde gelişen ve yenilenen bu projeler sayesinde terörle mücadele operasyonları olumlu bir şekilde değişiyor. Türkiye’nin son dönemlerde gelişen yerli ve milli silahları şu şekildedir;

Bayraktar TB2

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde barınan ilk yerli ve milli silahlardan bir tanesi Bayraktar TB2 silahıdır. Bu silahlar, iç güvenlik ve sınır ötesi operasyonlarda büyük destek sağladığı gibi güvenlik güçlerine de profesyonel bir şekilde destek oluyor. Türk havacılık sektörüne bakıldığı zaman 27 saat gibi bir zaman diliminde havada kalma süresi vardır. 55 kilo kadarda yük taşıyabiliyor.

T129-ATAK

Türk Silahlı Kuvvetlerinin çok amaçlı görevler için tasarlanmış olduğu bu silah Türkiye bünyesinde barınıyor. Bu silahın asli görevi ağır yükleri taşıma ve sıcak, soğuk hava gibi etkenlerde optimize edilmesi için tasarlanmış bir silahtır. Yakın hava desteği de sağlayan T129-ATAK 500 adet mühimmat kapasitesi bulunuyor.

Bora-Kasırga

Bora Kasırga, uzun menzile sahip roket sisteminin büyük olduğu silahlardır. Genellikle topçu birlikleri tarafından kullanılan bu silahlar özellikle kritik bölgelerde en çok kullanılan silahlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda kullanıldığı zaman atıldığı bölgeyi ağır tahrip ve hasar bırakan bu silah Türk Silahlı Kuvvetleri için oldukça önemlidir.

Cirit

Cirit, kara araçları, helikopter, hafif seyir eden saldırı uçağı gibi çeşitli platformlarda kullanılıyor. Bu tasarım hareketsiz bir şekilde duran varlıklara karşı yüksek hassasiyet ile etkin maliyetli bir çözüm sunan cirit silahı anti-tank füzelerinde mevcut olan boşluğu doldurmak amacıyla kullanılır. Diğer silahlar ile kıyaslandığı zaman farklı bir tasarıma sahip olan bu silah en uzun menzilli silaha sahiptir. İki farklı başlığın bir arada kullanılabildiği bu silah çeşitli özelliklere sahiptir.

Kargu

Asimetrik harp ve terör alanlarında kullanılmak için üretilen bu silah tek kişi tarafından taşınabilen boyuttadır. Uzaktan kumanda ile komut vererek kullanılabilen, döner kanatlı olan bir silahtır. Sabit ve etkin hareketlere karşı etkin olarak kullanılarak büyük başarılar elde etmeye yardımcı olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu