Para Piyasaları

Taproot Nedir? Bitcoin Taproot Güncellemesi Katkıları Nelerdir? 

Taproot Nedir? Bitcoin Taproot Güncellemesi Katkıları Nelerdir? 

 

Bugüne dek Bitcoin üstünden güncellemeler için değişik fikirler meydana çıktı. “Bitcoin Taproot Güncellemesi” bu hususta Bitcoin üstündeki gizlilik ve açılma yararları olacaktır. Bu düzlemde Bitcoin kişileri eğer Taproot durumunu ağa entegre ulaştırırlarsa ağ üstünde en büyük farklılık yaşanmış olabilecek ve çıkabilecek en farklı ağ düzeyine ulaşılabilecek. Taproot, ödeme ve hikâye hareketlerini göre yatırma durumları bir araya gelebilecek ve tüm durumların aynı olmasını sağlayacaktır.

Dijital Dünya

Dijital durumlar, Bitcoin hesaplarını kontrol edebilen ve işlemleri kanıtlamak için lazım olan özel durumlardan oluşmalıdır. Taproot kayıtları bu halde Bitcoin’in geçerli imza algoritması, ECDSA yerine Schnorr kayıtları olacaktır. ECDSA kriptografisinden daha ufak ve çabuk veri ve işleme durumlarına olanak gösteren Schnoor kayıtları Bitcoin’e “doğrusallık” getirecektir.

Görünen “doğrusallık” Schnoor akıllı kâğıtları beraberinde ECDSA kayıtlarını olmayacağı işlemleri yapacağı durumuna gelir. Bu hareket, Taproot’u fazlasıyla beklenen bir artış haline çıkarır. Çünkü Bitcoin işlem sırrını çoğaltacak ve daha ufak ve karışık “akıllı sözleşmelere” kayıt oluşturacak. Schnoor beraberinde toplanan kayıtlar ve bunu ortaya atan Taproot, bu olanların normal bir durum gibi olmasını oluşturacak.

Taproot Deneyimi

Bu yenileme ile beraber blockchain üstünden oluşacak olan veri ve hallerin sayısı düşecek. Daha az işlem durumlarını imkân oluşturacak ve işlem durumu düşeceğinden bloklar için ise daha fazla işlem oluşturma imkânı verecek. Taproot gösterimi ile beraber Bitcoin fazla imza hareketlerini daha az, daha özel ve paylaşımı daha basit hale getirecek. Bunlar Bitcoin blok oluşumu üstünden oluşan akıllı durumlarda esnekliği çoğalacak ve akıllı sözleşme yapımcılarından yapmış olan ve işlemlerin basit birer Bitcoin durumu gibi yapmasını sağlayarak daha çok gizlilik oluşturacak.

Bitcoin kullanıcılarının fazlalığının Taproot’u oluşumlarının açıkladıklarını anlıyoruz. Madencilerin bu oluşumu kabullenmiş olması ile deneme durumuna başlandı. Şimdiye dek bir fazla farklı sorunla denk olması daha erken zamanda Taproot’un Bitcoin’in blok zincirinde paylaşıldığını göstergesi oluşmaktadır.  Bu güncelleme ile birlikte bugünlerde varılacak en iyi yükseliş anonimliğe geçiş olması durumudur. Bunu oluştururken herhangi bir fazla durum yapmadan olacaktır. Taproot beraberinde gizlilik, durum ve güvenliğin daha fazla olmasının oluşturduğu ekler ile Bitcoin varlığında yer alıp almadığınızdan farklı olarak Bitcoin yapım deneyiminizi genellikle yaşatmaktadır.

Taproot, SegWit’in piyasa içine gönderilmesinden bu zamana Bitcoin için en fazla beklentisi olan teknolojik yenilemelerden birisidir. Taproot’un hedefi ise gizliliği, ölçmek ve güvenliği çoğaltmak için Bitcoin’in komut programlarını çalışma durumunu değiştirmektir.Kripto para durumu bilmiş olan bütün herkes gizlilik, ölçme ve gizliliğin çok farklı faktörler oluştuğunu bilmektedir. Bitcoin hayattaki en farklı kripto para parası olsa da, bu problemlerin hala ele gelmesi gerekiyor. Taproot tam olarak da bunu oluşturmaya ve yapmayı akla getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu