Bankalar

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi çekmek ya da kredi kartı talep etmek için müracaat ettiğimizde ilk iş olarak kredi notumuza bakıldığını görürüz. Çünkü kredi notumuz finansal hareketliliğimizi olumlu ya da olumsuz olarak rakamlarla ifade eden, çok riskli, riskli, az riskli, risksiz, iyi ve çok iyi şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Bankalara Güven Vermek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak isteyen kişilere kredi verecek bankanın baktığı en büyük kriter kişinin kredi notudur.

Kredi notu ise kişinin kredi geçmişinin özetidir. Yani önceki yıllarda kullanılan krediler, kredi kartları ya da faturalardan dolayı yaşadığınız yasal takip süreçleri belli bir sistemde hesaplanarak sizin notunuzu oluşturur. Bankalara kredi başvurusu yapıldığında ise, banka kişilerin bu kredi notunu değerlendirerek kişiye kredi verip vermeyeceğini ya da ne kadara kadar kredi verebileceğinin kararını verir.

Peki kredi kullanabilmek için, kredi notu kaç olmalı ya da bankaların gözünde kişinin kredi notu kaç olmamalıdır?

Kredi notu 0-1900 arasında bir değerdir. Kredi notu ne kadar yüksek olursa kişi için o kadar iyidir. Kredi notu düştükçe kişinin kredi alması da bir o kadar zorlaşır.

0-699 En riskli not;

Kredi notunuzun ‘’0’’ olması bankalar için belirsizlik anlamına gelir. Bu da kredi çekmek için olumsuz bir sonuçtur. Yani daha önce hiçbir bankacılık işlemi yapmamış kişilerin kredi çekmesi olanaksız olduğundan, önce kişinin kendisi için kredi notu oluşturması gerekir. Kredi notu oluşması için de kredi kartı kullanmak ve kart borcunu düzenli ödemek gibi bankacılık işlemleri yapmak yeterlidir.

700-1099 orta riskli;

Orta riskli gruba kredi vermek ya da vermemek tamamen bankanın inisiyatifindedir. Böyle durumlarda banka güven veren bir kefil talep edebilir.

1100-1499 az riskli;

Bankaların en tereddütte kaldığı gruptur. Az riskli müşteri grubu için bankalar net bir karar veremediğinden bu gruptaki müşterilerde bankanın inisiyatifindedir. Yine banka tarafından güven veren kefil gösterilmesi talep edilebilir.

1500-1699 iyi;

Bankalar tarafından kolay değerlendirilen sorunsuz kişilerdir. Belli miktarlarda kredi talebi uygun görülerek kredi verilir.

1700-1900 çok iyi;

Bankalar tarafından tercih edilen kredi notlarıdır. Kişinin kredi notu 1500 ile 1900 arasında bir not ise kolaylıkla kredi alabilir. Fakat yine de krediyi kişiye vermek ya da vermemek tamamen bankanın kararına bağlıdır.

Her bankanın kredi vermek için belirlediği alt sınır değişse de yine her bankanın kredi verirken müşteri profilinde baktığı başka kriterler de vardır. Kredi talep edilen tutar, kredi talep eden kişinin gelirinin sigortalılık süresinin ne kadar olduğu, sigortasının kesintileri olup olmadığı, bazı durumlarda güvenilir kefil gösterip göstermemesi ya da ek geliri olduğunu belgelemesi gibi kriterlere göre değişkenlik gösterir.

Bütün bu kriterleri taşıyan kişilerin kredi talepleri bankalar tarafından olumlu karşılanacağından sorun yaşanmamakta ve istenilen kredi verilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu