Ekonomi Haber

Trafikte Hatalı Sürücüler Daha Fazla Sigorta Primi Ödeyecek

Trafikte Hatalı Sürücüler Daha Fazla Sigorta Primi Ödeyecek

 

Yönetmeliğe eklenen madde ile artık hata yapan ve kurallara uymayan araç sürücüleri, daha çok sigorta primi ödeyecek ve değerlendirme sonunda cezalar sürücü belgelerine de işlenecek. 14 Temmuz 2007’de çıkartılan “karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasın da tarife ve uygulama esasları hakkında yönetmeliğe”,  dördüncü maddeye yedinci fıkra eklenerek değiştirilmiş ve 24 Nisan 2019 tarih ve  30754 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu kapsamda yönetmeliğin  4. maddesine bağlı  7. fıkrada  eklenen fıkrada, sürücülerin ceza puanları,  daha önceki sürücü hataları çerçevesinde sürücü belgelerine bakılarak değerlendirilecek, kaza anında hatalı sürücünün sigorta primini ödemesi sağlanacak, sürücü cezaları sadece prim ödemeleri ile kısıtlı olmayacak, sürücü belgelerinde el konulabilecek.

Haksız Ve Hatalı Sürücü Cezayı Ödeyecek!

Yönetmelikte dördüncü  maddeye eklenen yedinci fıkrada yapılan değişiklik ile haklı sürücüyü korumaya alırken, haksız ve hatalı olan sürücünün ise, risk değerlendirmesinde esas alınan trafik kuralları ve ihlalleri neticesinde, hatalı sürücülere uygulanan cezai işlemler neticesinde, sürücü belgelerine de el konulabilecek.

Bu kapsamında, 4. maddeye eklenen 7. fıkra uygulamada hatalı sürücünün, daha önce yapmış olduğu hataları değerlendirmeye tabi tutacak ve de daha çok ceza almasını sağlayacak.

El Konulan Sürücü Belgeleri, Ne Olacak!

Sürücü belgeleri, el konulma süresince risk değerlendirmesine tabi tutulacak ve hatalı davranışlar tespit edilmek üzere sigorta prim ödemelerinde de  kullanılabilecek. Sürücü belgelerine el konulma süresi, geçmiş hataları ve nedenlerine göre işlenip değerlendirilecek ve bu işlem sigorta primini tespit etmek için kullanılacak.

Prim Ödemekten Ve Belgeye El Konulmasından, Daha Önemlisi

Prim ve sürücü belgesi maddi imkânlar ölçüsünde yerine getirilir, ancak sürücü hataları hayatımızı bitiren, tehlikeli bir yaklaşım olduğundan, araç kullanırken toplum olarak bunlara daha çok dikkat etmemizde faydalı olacaktır. Netice itibariyle kendi hayatımızı bir dikkatsizlik yüzünden yok edemeyiz. Uykusuz araç kullanmak tehlikelidir, sorumsuz araç kullanmak maddi ve manevi zararlar verir. Duyarsız sürücü davranışları ise hem kendine hem çevresindeki insanların yaşamın olumsuz yönde etkiler, kanun ve yönetmelikler geçmiş dönemlerde hazırlanmış ve bu kapsamda değerlendirilmiştir, gelişen ve çoğalan trafik akışının kontrol edilebilmesi için yasal yaptırımların önceden belirlenmesi ve önlem alınmasıyla kısmen önlenebilir. Bu açıdan bakıldığında hatalı sürücüye sadece prim ödetmek yerine, daha ağır ceza verilmesi bütün bunları güvence altına almaktan ibaret olduğundan. Kurallara ve yasalara uymak, hepimiz için daha faydalı olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu