Ekonomi Haber

Devlet Başvuran Herkese Sosyal Yardım Ödeneği Sağlıyor

Devlet Başvuran Herkese Sosyal Yardım Ödeneği Sağlıyor

 

Devlete başvuran herkes, sosyal yardım ödeneği için hak sahibi olabilir. Son zamanlarda yaşanan pandemi sürecinde pek çok firma kapanmış ve çok sayıda kişi işsiz kalmıştır. Sosyal devlet gereği bu yaraları sarmak için hükümet bazı girişimlerde bulunur. Salgın müddetince çalışamamış ihtiyaç sahibi olan haneler için bireysel şekilde başvurular, devlet tarafından incelenir.

Bu inceleme sonucunda mağdur durumda olan herkes, devletten nakdi destek alabilir. Çalışmayan ev kadınları için verilen sosyal destek ödemesinin kapsamı genişletilerek ihtiyaç sahibi herkese yardım alma yolu açılmıştır. Bunun için tek yapılması gereken E-Devlet şifresi alınması ve E-Devlet resmi sitesi üzerinden başvuru yapılmasıdır.

E-Devlet Üzerinden Yapılan Başvurular Dikkate Alınır

Geçen seneden bu yana devam eden yardımlar, bu sene miktarı arttırılarak ihtiyaç sahiplerine verilir. Geçen sene 1000.-TL. tutarında yapılan yardımlar, bu sene 1.100.-TL. şeklinde devam etmektedir. %10 bandında artış gerçekleştiren hükümet, ailelerin bu sıkıntılı günlerinde destek sağlar. E-Devlet üzerinden yapılan başvurularda TC. Kimlik numarasının girilmesi zorunludur. Başvuru yapanların E-Devlet resmi sitesini düzenli aralıklarla incelemeleri önerilir.

Pandemi destek ödemesini almaya hak kazananlar, E-Devlet üzerinden bilgilendirilecektir. Esnafa destek kapsamında da ödemeler gerçekleştiren hükümet, kira yardımı gibi bazı sosyal yardımlarda bulunur. Verilen yardımların boyutları da ülke bütçesi ile doğru orantılıdır. Pek çok kesim tarafından yeterli olmadığı söylense de sıkıntılı zamanlarda ihtiyaç sahipleri için önemli bir can suyu olarak nitelendirilir.

Yardım Kuruluşlarının Seferber Edilmesi

Salgın hastalıklar, savaş ve doğal afetler, toplumsal bilinç ve yardımlaşmanın canlı tutulduğu zamanlardır. Böyle durumlar, sosyal yardımlaşma fonlarına da ek bütçe aktarımı yapılmayı gerekli kılan durumlardır. Gerek halkın yardımları gerekse de hükümetin yardım fonlarına ek bütçe tesis etmesi, bu zamanların daha kolay geçmesi için önem taşır. Yerel belediyeler, hükümet kanalları ve sivil toplum örgütleri bu konuda dayanışmanın en güzel örneklerini sunarlar. Prim borcu bulunup, ücretsiz tedaviden yararlanamayanlar için de kolaylıklar sunulmuştur. Yerel belediyeler, hükümetlerin ortak projeleri, ihtiyaç sahiplerinin bu zor günleri daha kolay atlatmaları için son derece önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu