Bankalar

Kredi ödemelerinin gecikmesi

Kredi ödemelerinin gecikmesi

 

Corona Virüs salgının tüm dünyada etkisini göstermesi ile birlikte ekonomik anlamda zor günler geçiren vatandaşlarımızın en çok merak ettiği soruların başında gelen Kredi ödemelerinin gecikmesi durumunda başınıza gelmesi muhtemel senaryolar hakkında bilgiler sunalım.

Özellikle de BBDK’nın bu konu atmış olduğu adımlar doğrultusunda kredi ödemelerini geciktiren vatandaşlarımızın karşı karşıya kalacağı yaptırımlara bakalım.

  • Kredilerin gecikmeye girme süreçlerinin 90 günden geçmesinden sonra bu zaman dilimi BBDK tarafından 180 güne kadar uzatıldı. Daha önce 3 ay olan yasal süreç artık 6 ay olmaktadır.
  • Hatta yeniden yapılandırılan kredi türlerinin de bu kapsam içerisinde olacağını siz değerli okurlarımıza belirtmek istiyoruz.
  • Belirtilen bu uygulamaların kapsayacağı kredi türleri ise,
  • İhtiyaç Kredisi
  • Konut Kredisi
  • Taşıt Kredisi
  • Ve tüm ticari krediler

Bu süreçten yararlanma şansını yakalamış olacaktır.

Kredinin geç ödenmesinin kredi notuna etkisi

Ödeme konusunda sıkıntı çeken vatandaşlarımızın özellikle de ödeyemediği kredi türlerinde herhangi bir yaptırım ile karşı karşıya kalmayacaklarını belirtelim. Ancak çekmiş olduğunuz kredilerin geç ödenmesi durumunda bir sonraki kredi başvurularınızda bankaların sizlere kredi verme konusunda sıkıntı çıkartacağını belirtelim.

Bankaların kredi notlarını etkileme konusunda son derece önemli olan kredi ödemelerini dikkate almasından dolayı sizlerde bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına kredilerinizin ödenmesine gayret göstermeniz gerekmektedir. Aksi durumda bir sonraki kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının büyük bir olasılık olduğunu belirtelim.

Kredi ödemelerini yapmakta güçlük çektiğiniz zaman yeniden yapılandırın

Bankaların bu konuda müşterilerine sunduğu en önemli kolaylıkların başında gelen yapılandırma hizmetlerinden sizlerde alabilirsiniz. Özellikle de kredi ödeme süreci içerisinde borçlarınızı ödeme konusunda sıkıntı çektiğiniz zaman bankaya giderek kredileriniz ile ilgili yeniden bir yapılandırma yapmanız son derece önemlidir. Kredi ödemelerinin gecikmesi durumunda daha çekmiş olduğunuz kredinin faiz oranlarına bakarak güncel daha düşük faiz oranları ile kredi çekmeniz hem sizlerin ödeme konusunda sıkıntı çekmenizin önüne geçecektir, hem de bankaların size vermiş olduğu kredi notunuzun düşmemesini sağlamış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu