Bankalar

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

 

Kredi sicili şu hususlara dikkat edilerek hesaplanır; kredi ve kredi kartı ödeme düzeni, mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu, yeni alınan krediler ve kredi kullanma yoğunluğuna göre belirlenir. Kredi kartı kullanımı ve ödeme alışkanlıklarının gelire oranlanıp hesaplanması sonucu ortaya çıkan sonuç kredi sicili ya da kredi notu adıyla bilinir.

Kredi sicili kredi kayıt bürosu tarafından oluşturulur. Kredi kartı sicilinde kara listeye girdiyseniz 3 ay süresince kredi borcunuzu ödememiş ve banka aracılığı ile yasal takip sürecine sevk edildiğiniz anlamına gelir. Bunun önüne geçmek için ilk olarak kredi borçlanması yaptığınız zaman ödeyeceğiniz tutarı hesap ederek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. O dönem geçti ise bankalar ile olan ilişkinizi daha düzenli hale getirmelisiniz.

Yapılandırma imkânı doğduğunda bu olanaklardan yararlanmalısınız. Eğer borcun tümünü kapatamıyorsanız süresi en erken olan borç taksitini ödeyerek geciken gün sayınızı azaltabilirsiniz. Kredi müracaatında bulunan kişinin gelirine, çalıştığı kuruma ve geçmiş bankalar ile çalışmalarına göre kredi kullanırlar. Tabi bankaların kredi müracaatı değerlendirmeleri tamamıyla değişiklik gösterebilir. Üstelik bu değerlendirmeye göre şahsa özel olarak faiz sunan bankalar mevcuttur.

Sicili Düzeltmek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi kartı kullanıcısı iseniz son ekstrenizin asgari miktarını ödeyerek gecikmeden kurtulabilirsiniz. Banka siciliniz olumsuz bir durumda ise 5 yıl bekleyip sicilinizin silinmesini beklemeniz gerekir. Bu sırada bankalar ile yeni yasal takip süreçleri yaşamanız gerekir. Bunu takip eden zaman diliminde borçlarınızı zamanında yatırarak kredi notunuzu yükseltmeniz gereklidir. Kredi notunuzu sadece bir kaç ay düzenli ödeme yaparak düzeltmeniz mümkündür. Kredi sicilinizin bozulması uzun süreli ödeme yapmama durumları ve yasal süreçlerin başlaması halinde gerçekleşir. Tüm bu süreçlerden sonra sicilin temizlenmesi zor gözükmektedir. Bu sebeple kredi sicilinizi bozmamaya özen göstermelisiniz.

Sicili Tamamıyla Temizleme

Borçlarınızdan kurtulmanız için bankaların sağlamış oldukları uygun yapılandırma seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Kredi sicilinizin bozulması ile beraber kredi çekmeniz zorlaşacağından ötürü verilen üç aylık zamanı avukatınız ile birlikte faydalı bir biçimde kullanmalısınız. Borcunuzu taksit olarak farz edin ve ilk ödemeniz gerekenden başlayıp bu süreyi doğru bir şekilde değerlendirin. Böylece yasal den feragat edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu