Bankalar

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi notu, finansal geçmişinizin ve işlemlerinizin ortaya çıkardığı kişiye özel puanlardır. Bu puanlar finansal hareketliliklerde iniş ya da çıkış göstermektedir. Bireysel ya da kurumsal olarak bankalardaki Finansal hareketliliğin yapılan sözleşmeye uyarak devam etmesi, geri ödemelerde aksaklıklar yaşanmaması gerekmektedir. Böyle durumlarda gerek bireysel olarak gerekse kurum olarak kredi notu düşer.

Risk Raporu Nedir?

Kredi Kayıt bürosu tarafından gerçekleştirilen bir platform olan Findeks’ in sunduğu risk raporu tüm finansal hareketliliğin takip edildiği, kredi taleplerinin ve düzenli ödemeler için yol gösterici olmanın yanında detaylı bilgi alınmasını sağlayan belgedir. Güncel finans bilgilerini de raporlayarak hareketliliği arşiv yapmakta, 0- 1900 arasındaki puan değerine sahip olduğunuz bu rapor finansal işlemlerinize bağlı olarak sürekli güncellenmektedir. Kısaca olumlu ya da olumsuz tüm hareketlilik anında görülmekte ve puanınız düşmektedir.

Risk Raporunda Hangi Belgeler Bulunur?

Kredilerle ilgili tüm bilgileri içeren risk raporu, son beş yıl içinde kapanmış ya da halen aktif olan krediniz varsa, risk raporunuzla ilgili olarak kredilere ilişkin detaylı olarak bir ödeme bilgisi yer almaktadır. Bu alanda ayrıca toplam limit ve borç miktarı bilgileri de bulunmaktadır.

Kredi Risk Raporu Neden Gereklidir?

Risk raporu, finansal kuruluşlar için belirleyici niteliklere sahip bilgiler barındırdığı için son derece gereklidir. Kredi notlarının hareketliliğinin takibi, kredi notunun iniş ve yükselişlerinin belirlenmesi, günlük takiplerin işlenmesi, riskli gruba girenlerin uyarılması, kredi notunun yükselişi için iyileştirme çalışmaları, finansal uzmanlardan bu doğrultuda tavsiyeler alınması gibi önemli işlemler yürütmektedir.

Ticaret yapmayı düşündüğünüz gerçek ya da tüzel kişilerin risk raporunu incelemeyi talep ederek muhatabınızın ödeme gücü hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmeniz mümkün olmaktadır.

Risk Raporunu Nasıl Alabilirsiniz?

Risk raporunuzu İnternet Şubesinden, İşCep mobil uygulamasından, Bankamatiklerden ya da banka şubesine uğrayarak ilgili görevliden alabilirsiniz. Risk raporu cüzi bir ücret karşılığında verilen bir hizmettir.

Risk raporu ile ilgili puanı öğrenmek düşük not ise bir biçimde bunu yükseltmek gerektiğini düşünerek olumlu hareketlilik sağlamayı gerektirmektedir. Findeks’in bu hizmeti bireysel takip ötesinde kurum ve kuruluşların finansal hareketliliğinde çok daha önem taşımaktadır.  Girişimciler ile aralarında ticaret yapan kuruluşlar, bireysel ya da şirket olsun finansal iniş ve çıkışların en doğru biçimde takip edileceği platform olarak önemli bir yer tutmaktadır.

Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. İşbu blog sayfası aracılığı ile sunulan tavsiyelere dayanarak alınan/alınacak yatırım kararlarının ve yapılan/yapılacak alım satım vb. işlemlerinden ve bu işlemlerin olası neticelerinden Türkiye İş Bankası A.Ş. herhangi bir surette sorumlu değildir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu